
Hero Electric Photon All Specifications & Features
The Hero Electric Photon is powered by 1.8 kW Motor. The Hero Electric Photon takes 5 Hr to get fully charged its 1.87 Kwh battery . The Price of Hero Electric Photon starts at Rs 1,10,891 It is available in one variants, LP.
Hero Electric Photon Specifications
| Range | 90 km/charge |
| Motor Power | 1.8 kW |
| Charging Time | 5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Hero Electric Photon Features
| ABS | No |
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 116 kg |
What’s Included with Hero Electric Photon
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Hero Electric Photon App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Hero Electric Photon Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.8 kW |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Aerodynamic Style, PC Head Lamp, Charge(IP 65 Fan cooled )12v * 6, Regenerative Braking |
| Seat Type | Single |
| Stepup Seat | With Long Seat |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Aerodynamic Style, PC Head Lamp, Charge(IP 65 Fan cooled )12v * 6, Regenerative Braking |
| Stepup Seat | With Long Seat |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Bulb |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.87 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Steel |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Photon Alternatives







- TEST RIDE AVAILABLE

Comfort User Reviews of Hero Electric Photon
- All (44)
- Comfort (4)
- Speed (10)
- Price (7)
- Mileage (7)
- Looks (6)
- Performance (6)
- More...
- Latest
- Review of a 3 year experienceI bought it and used to drive upto 90km daily , in my opinion the rider would feel discomfort for longer range and the back passenger feels a very good knockback while accelerating , foot rest isn't good so the backseater would feel his legs going numb or may have cramps , pick-up of the sccoty is good and the speed too , i would recommend this for shorter range not because of mileage but due it's comfort , the seat isn't properly designed for comfort which gives back pain , another con of this vehicle is it's build quality , the break levers won't survive any shock they break easily , my suspensions also got damaged and started to leak but all this problem occurs if you overuse it , using it daily for 30-40km with proper servicing won't give negative response from the scooty. Battery backup isn't reduced or if it is I don't notice it , I use for 90km daily and battery backup is good though it won't run 90km on a single charge.Read More
- A Great Electric PickHero Electric Photon is known for its secure interpretation and provident avail, offering reliable and ecologically friendly assistance for numerous conveyance scripts. Because of its important electric motor and variable operating, it offers a strong and operative assist, and because of its voluminous design, all people may ride in comfort and fineness. The Hero Electric Photon's robust 2-wheeler and multifunctional features, which achieve the full balance between durability and operation, make it a great liberty for anybody looking for a durable and adaptable electric scooter for regular commuting and other transportation purposes. It sets new norms for electric two-wheelers and exemplifies Hero Electric's devotion to giving reliable and adjustable results for lucky riders.Read More1
- Great ScooterThe newest electric scooter model is called Photon LP- It is a high-speed electric scooter that can travel 108kilometres on a single charge and has a top speed of 45kilometres per hour. It also has a combined braking system that makes the ride safe and comfortable for daily commuters.Read More
- Good for city rides- Hero Electric PhotonHero Electric Photon is good for city rides and you can easily tackle the bad roads with this electric scooter. It has good pickup and posture to drive which makes this scooter easy and comfortable to ride. The seat of the scooter is good, it is not much on the softer side.Read More
- View All Hero Electric Photon Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Hero Electric Photon Colours
Hero Electric Photon is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Electric Photon Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Hero Electric Photon has a motor power of 1000-1400 W.
A) You may click on the given link and select your city accordingly for dealership ... Read More
A) In order to get detailed information about the subsidy and its eligibility ... Read More
A) The Hero Electric Photon comes with a retro-styled design with a round headlight... Read More
A) The mileage of Hero Electric Photon is 108 Km/Charge. This is the claimed ARAI ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Hero Electric Two Wheelers
Hero Electric OptimaRs 83,300* Onwards
Hero Electric FlashRs 59,640* Onwards
Hero Electric AtriaRs 77,690* Onwards
Hero Electric PhotonRs 1,10,891* Onwards