
EeVe Your Specifications
| Range | 50-60 km/charge |
| Charging Time | 7-8 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
EeVe Your Features
| ABS | No |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
EeVe Your App Features
| Low battery alert | Yes |
EeVe Your Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Utility box |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 657 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1095 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.62 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Your Alternatives
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.59,900* Onwards
EeVe Your Colours
EeVe Your is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
EeVe Your Questions & answers
Q) Is the motor safe in heavy rain in Cuttack?
By Bikedekho Experts on 9 Oct 2021
A) Generally, the motor is properly insulated and is tested for variuos weather ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) After 3 years of battery life, what will be the cost of new battery replacement?
By Bikedekho Experts on 20 Jun 2020
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) In this scooter which battery is installed?
By Bikedekho Experts on 25 Jan 2020
A) The EeVe Your has Lithium-Ion battery and it is powered by 250 W Motor. The EeVe... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the speed that we can touch in highway with EeVe Your?
By Bikedekho Experts on 29 Oct 2019
A) EeVe offers a top speed of 25 km/hr. Moreover, it totally depends on road ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular EeVe Two Wheelers
EeVe SoulRs 1,20,000* Onwards
EeVe AtreoRs 68,999* Onwards
EeVe AhavaRs 62,499* Onwards
EeVe WindRs 59,999* Onwards
EeVe XeniaaRs 79,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience