
Vespa 946 Emporio Armani Edition All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.12,04,970*
Vespa 946 Emporio Armani Edition Specifications
| Mileage (ARAI) | 50 Kmpl |
| Displacement | 125 cc |
| Engine Type | 125 cc, 4-Stroke, Single Cylinder Engine |
| Max Power | 11.8 bhp @ 8500 rpm |
| Max Torque | 10.33 Nm @ 7000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Type | Petrol |
Vespa 946 Emporio Armani Edition Features
| ABS | Dual Channel |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Transmission | Automatic |
Vespa 946 Emporio Armani Edition Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 125 cc, 4-Stroke, Single Cylinder Engine |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 10.33 Nm @ 7000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730.00 mm |
| Length | 1965.00 mm |
| Wheelbase | 1405.00 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm single hydraulic disc with ABS |
| Rear Brake Diameter | 220 mm single hydraulic disc with ABS |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11.8 bhp @ 8500 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Single Trailing Link With Coil Spring And Tel |
| Suspension Rear | Swingarm W/Adjustable Coil Spring & Teles |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | Dual Channel |
| Wheel Size | 120/70-12 - 130/70-12 |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Pressed Steel Monocoque With Aluminum Trim Pieces |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of 946 Emporio Armani Edition Alternatives
Rs.11,25,000* Onwards
Rs.15,25,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Popular Vespa Two Wheelers
Upcoming Vespa Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience