
Ampere Magnus LT Specifications
| Range | 80 km/charge |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 5-6 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Ampere Magnus LT Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 82 kg |
What’s Included with Ampere Magnus LT
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
Ampere Magnus LT App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Ampere Magnus LT Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 450 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Gradeability | 13° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 685 mm |
| Length | 1920 mm |
| Height | 1120 mm |
| Ground Clearance | 147 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Kerb Weight | 82 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 10s |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Coil Spring |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Magnus LT Alternatives
Rs.88,250* Onwards
Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Comfort User Reviews of Ampere Magnus LT
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Price (2)
- Performance (1)
- Speed (1)
- Looks (1)
- Lights (1)
- Latest
- Overview is Good.Overview is Good and reasonable price for this type of speed vehicle. Best for middle class peoples and short distance usage.
- Ampere Magnus Is Best EvBest Performance And Range At This Price Point Look Of This Bike Is Also Awesome And Special Is Very Light Weight To Handle
- View All Ampere Magnus LT Reviews
Ampere Magnus LT Colours
Ampere Magnus LT is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Ampere Magnus LT Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Ampere Electric Two Wheelers
Ampere Electric Magnus GrandRs 89,999* Onwards
Ampere Electric NexusRs 1,19,900* Onwards
Ampere Electric Magnus G MaxRs 99,999* Onwards
Ampere Electric Magnus NeoRs 86,999* Onwards
Ampere Electric ReoRs 59,900* Onwards
Latest Ampere Electric Scooters
Ampere Electric ReoRs 59,900* Onwards
Ampere Electric Magnus G MaxRs 99,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience