
Hyosung GT650R Specifications
| Mileage (ARAI) | 25 kmpl |
| Displacement | 647cc |
| Engine Type | DOHC 8 valve water cooled |
| Max Power | 82hp @ 9000rpm |
| Max Torque | 60.9 Nm /@ 7250rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 Ltr |
| Fuel Type | Petrol |
Hyosung GT650R Features
| ABS | No |
| Kerb Weight | 196 kgs |
| Fuel Tank | 17 Ltr |
Hyosung GT650R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | DOHC 8 valve water cooled |
| Displacement | 647cc |
| Max Torque | 60.9 Nm /@ 7250rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | wet multi plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81.5 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 25 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 2060 mm |
| Height | 1090 mm |
| Fuel Capacity | 17 Ltr |
| Saddle Height | 780mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1435 mm |
| Kerb Weight | 196 kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 82hp @ 9000rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/ 70-ZR17 55W Rear :-160/ 60-ZR17 69W |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of GT650R Alternatives
Rs.2,59,490* Onwards
Rs.3,39,002* Onwards
Rs.2,85,000* Onwards
Rs.3,17,000* Onwards
Rs.4,22,229* Onwards
Rs.3,39,028* Onwards
Rs.3,22,719* Onwards
Rs.3,29,608* Onwards
Comfort User Reviews of Hyosung GT650R
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Looks (2)
- Price (2)
- Performance (1)
- Style (1)
- Suspension (1)
- Parts (1)
- More...
- Latest
- Hyosung gt650rGood bike but parts availability is the big question mark ? Good styling. Top end beast. can touch 230kmph. Low end is light. 0 to 100 in 5 sec
- Best bike at this price rangeThis is the most powerful bike at this price 73 bhp super stylish and sounds like a rocket I love this bike.
- Sound of the bikeIts sound is amazing. It is easy to handle. Dual disk brakes performs better. The suspension is also good.
- Sporty oneNice bike in price segment and a nice looking body
- Sport bikeNice bike and heavy sport type body is looking really very nice1
- View All Hyosung GT650R Reviews
Hyosung GT650R Colours
Hyosung GT650R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience