
Mahindra Duro Specifications
| Mileage (ARAI) | 45 kmpl |
| Displacement | 125 cc |
| Engine Type | 4 Stroke Engine |
| Max Power | 8.0 bhp @ 7500 rpm |
| Max Torque | 9.0 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 6 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Mahindra Duro Features
| ABS | No |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Fuel Tank | 6 Ltrs |
Mahindra Duro Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke Engine |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 9.0 Nm @ 5500 rpm |
| Gear Box | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 1819 mm |
| Height | 1076 mm |
| Fuel Capacity | 6 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Saddle Height | 770 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 105 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.0 bhp @ 7500 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.5" X 10" Rear :-3.5" X 10" |
| Wheel Size | Cast |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Duro Alternatives
Rs.44,550* Onwards
Rs.44,990* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.49,999* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Comfort User Reviews of Mahindra Duro
Based on9 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (9)
- Comfort (2)
- Power (3)
- Price (2)
- Service (2)
- Showroom (2)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- hi duro ownershi this is DRSrinivas frm hyd i owned this vehicle 1 week ago and its stunning looks its pickup its comfort driving made me a proud owner of it realy its a very good vehicle NOW A DAYS MAILAGE IS NO MATTER DUE TO THIS ROAD TRAFFIC So i preffer to all to buy a new duro nowRead More
- good and power pick upHi I am Murali from Kumbakonam i bought a new brown coloured mahindra duro 1 week ago its a nice scoobike with good power and pick up It gives a nice and smooth ride comfort travel company warranty is good schemeRead More
- View All Mahindra Duro Reviews
Mahindra Duro Colours
Mahindra Duro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Mahindra Duro Questions & answers
Q) What is the price of the spare parts?
By Bikedekho Experts on 25 Aug 2023
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centre as... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Mahindra Duro Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience