
Komaki Super Specifications
| Range | 60 km/charge |
| Motor Power | 500 W |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Komaki Super Features
| ABS | No |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | No |
| Transmission | Automatic |
Komaki Super App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Komaki Super Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 500 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 620 mm |
| Length | 1650 mm |
| Height | 1020 mm |
| Load Carrying Capacity | 120 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 35 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 0.96 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Super Alternatives
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.38,420* Onwards
Rs.39,880* Onwards
Rs.39,999* Onwards
Comfort User Reviews of Komaki Super
Based on4 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (1)
- Color (1)
- Dealer (1)
- Service (1)
- Performance (1)
- Parking (1)
- More...
- Latest
- Cute And Comfortable: Komaki Super.Komaki Super is the best to buy. And its looks are very cute. Very easy to drive and super comfortable too. The finishing of the color is beautiful.7
- View All Komaki Super Reviews
Komaki Super Colours
Komaki Super is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Komaki Super Questions & answers
Q) Can I buy on EMI in Delhi?
By Bikedekho Experts on 1 May 2023
A) If you are planning to buy a new bike on finance, then generally, 10 to 30 ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Komaki super is best or not?
By Bikedekho Experts on 8 Oct 2021
A) The Super is Komaki’s entry-level electric scooter. It is aimed at youngsters ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Can 15 year children ride this?
By Bikedekho Experts on 26 Sep 2021
A) Riding of a vehicle would depends on several factors such as riding style, ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Need driving licence for this scooter
By Bikedekho Experts on 9 Jun 2021
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the mileage of Komaki Super?
By Bikedekho Experts on 26 Mar 2021
A) Komaki claims that the electric scooter has a range of 60km and a top speed of ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Komaki Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Komaki X OneRs 34,999* Onwards
Komaki XR7Rs 89,999* Onwards
Komaki XGT CAT 2.0Rs 74,999* Onwards
Komaki SERs 59,999* Onwards
Komaki X3Rs 52,999* Onwards
Komaki RangerRs 1,29,999* Onwards
Komaki MX16 ProRs 1,69,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience