
Hero Electric Atria All Specifications & Features
The Hero Electric Atria is powered by 250 W Motor. The Hero Electric Atria takes 4-5 Hr to get fully charged its 1.54 Kwh battery . The Price of Hero Electric Atria starts at Rs 77,690 It is available in one variants, LX.
Hero Electric Atria Specifications
| Range | 85 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Hero Electric Atria Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| DRLs | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Hero Electric Atria
| Battery Warranty | 3 Years |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Hero Electric Atria Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Walk Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 85 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Compare Specs of Atria Alternatives
Comfort User Reviews of Hero Electric Atria
- All (36)
- Comfort (10)
- Speed (9)
- Looks (8)
- Seat (6)
- Price (5)
- Mileage (4)
- More...
- Latest
- Electric Atria elevates electric commutingWith its sumptuous and point- rich electric scooter, the Hero Electric Atria elevates electric commuting to a new position for riders. Its fine performance style, which is stressed by upmarket accoutrements and a canny seating configuration, elevates megacity peregrination. With its strong and smooth electric drivetrain, the Atria is an excellent self-determination for those who value a little further luxury on their standard peregrination. This electric scooter stands out as a hallmark of opulent electric mobility, appealing to riders who want both faculty and comfort in their Travels thanks to Hero Electric's emphasis on meliorated interpretation and stoner experience.Read More7
- The Perfect RideWith its smooth and environmentally responsible ride, the Hero Electric Atria is a key feature of swish civic mobility and coincidental comfort for megacity people. Its electric motor and sharp running make for a ready and operative ride, while its opulent appearance guarantees an enthusiastic and affable riding experience. The Hero Electric Atria is aimed to satiate riders looking for an opulent and reliable electric scooter for standard megacity rides. Its decoration features and useful performance strike the ideal blend of fineness and functionality. It raises the bar for electric two-wheelers and demonstrates Hero Electric's fidelity to giving different riders a smooth and useful riding experience.Read More3
- Awesome ExperienceThe Hero Electric Atria has comfortable seating, comes at a reasonable price, and is a happy choice for middle-class families. There's no petrol cost, as it runs solely on electricity.Read More2
- Nice ExperienceThe Hero electric motor Atria combines frugality and comfort. Civic residents may enjoy a safe and reliable lift on this electric motor scooter. Its layout is ultrapractical and ergonomic. Strong security features give you several minds when touring. It's suitable for regular commuting and has a respectable range. I like this conception because it offers an accessible and operative system of naming civic transportation effects. When you ride this bike, which combines an attractive appearance with an incredible range, be ready to turn heads. a chic and useful option that not only takes you where you need to go but also adds flare to the process. it is a well-maintained electric motor two-wheeler with a terrific range and nice aesthetics.Read More1
- Good ScooterReasonable control of Speed, Very comfortable, mileage is good, and charging time is effectively good.
- Atria Electric Scooter By HeroAtria electric scooter by the Hero is a comfortable scooter and maintenance cost is also decent and help a lot in saving compare to petrol vehicle and has a great advantage over other electric scooter.Read More1
- Safety is ensuredEnables the rider to keep a steady preferred pace. The scooter's cruise control system enables the rider to keep a steady preferred pace, reducing hassle and enhancing comfort. I really like to go on college on it but its difficult to pick up a friend on it as its meant for one person.Read More
- A jerk-free rideBid adieu to jarring and jarring rides. its cutting-edge telescopic suspension guarantees a jerk-free, smooth ride on each and every trip. its smooth and comfortable though quite small only good for one person.Read More
- Stylish LooksHero Electric Atria sports stylish looks and a comfortable seat. The battery charges completely in 4 to 5 hours and has an advertised range of 85 kilometers. This electric scooter travels at a slow speed. For use of the scooter, no license is required.Read More
- Performance Of Hero Electric AtriaIt's comfortable, Light weight, returns Good mileage, is easy to drive and is Best for City ride.2 2
- View All Hero Electric Atria Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Hero Electric Atria Colours
Hero Electric Atria is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Electric Atria Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, Follow the link and select your desired city for dealership details... Read More
A) The ARAI claimed range of Hero Electric Atria is 85 km/charge.
A) If you are planning to buy a new vehicle on finance, then generally, a 10 to 30 ... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end regarding this, we ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Hero Electric Two Wheelers
Hero Electric OptimaRs 83,300* Onwards
Hero Electric FlashRs 59,640* Onwards
Hero Electric AtriaRs 77,690* Onwards
Hero Electric PhotonRs 1,10,891* Onwards