
LML NV Specifications
| Mileage (ARAI) | 70 Kmpl |
| Displacement | 147.55 cc |
| Engine Type | Single Cylinder, Four Stroke, Forced Air Cooled Single Overhead Cam With Two Valves |
| Max Power | 8.71 bhp @ 6250 rpm |
| Max Torque | 11.3 Nm @ 4250 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 5.5 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
LML NV Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 116 Kgs |
| Fuel Tank | 5.5 Ltrs |
LML NV Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, Four Stroke, Forced Air Cooled Single Overhead Cam With Two Valves |
| Displacement | 147.55 cc |
| Max Torque | 11.3 Nm @ 4250 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Oil Bath Type |
| Ignition | CDI Electronic |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 57 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.0 ± 0.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 70 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 695 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 5.5 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Saddle Height | 820 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Kerb Weight | 116 Kgs |
| Total Weight | 275 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12 V - 35/35 W (Halogen Optional) |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.71 bhp @ 6250 rpm |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-3.5 - 10", Rear :-3.5 - 10" |
| Wheel Size | Front :-10 inch, Rear :-10 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Sheet Metal Semi Monocoque Structure |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of NV Alternatives
Rs.44,550* Onwards
Rs.44,990* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.49,999* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.54,000* Onwards
Comfort User Reviews of LML NV
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Power (1)
- Gear (1)
- Service (1)
- Latest
- I am using nv lmlI am using nv lml vespa from 16 years not even any single problem in scooter only requires maintainance and service time to time . I am getting average of 35 to 40 km per litres . It is very good purchase never disappointed me in any conditionRead More1
- Present time I am use this scooter This is veryPresent time I am use this scooter This is very good in everything This is a very powerful scooter as compared to chetak .1
- LML 150 NV ReviewI had this model of LML Vespa 150 NV for around 11 years from 1998 to 2009. This is the best ever scooter amongst all the scooters that were available during the time. Have never run into an issue except for the clutch wires breaking and could rite without the clutch wires being taken to the garage to replace. Wish it is relaunched with the same design with a self-start and auto gear. I am searching for this model second-hand scooter to purchase one now.Read More6
- View All LML NV Reviews
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience