
Greta Harper ZX Series-I All Specifications & Features
The Greta Harper ZX Series-I is powered by 1.2 kW BLDC Motor. The Greta Harper ZX Series-I takes 3-4 Hr to get fully charged its battery . The Price of Greta Harper ZX Series-I starts at Rs 41,999 It is available in one variants, STD.
Greta Harper ZX Series-I Specifications
| Range | 80 km/charge |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 3-4 Hr |
| Max Power | 1.8 kW |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Greta Harper ZX Series-I Features
| DRLs | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
Greta Harper ZX Series-I App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
Greta Harper ZX Series-I Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Find My Vehicle, Riding Modes - Eco | City | Turbo |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Find My Vehicle, Riding Modes - Eco | City | Turbo |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Bulb |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 1.8 kW |
| Drive Type | Hub Motor |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic Cell Shocker |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Harper ZX Series-I Alternatives
Comfort User Reviews of Greta Harper ZX Series-I
- All (7)
- Comfort (1)
- Looks (4)
- Mileage (3)
- Speed (2)
- Warranty (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- The best budget scooter you can get your hands on.Its overall a great scooter. I dont think any other scooter will give you this much features with comfortability like this. Affordable as well as looks much better then more expensive ones. Definitely worth every single penny it cost. Best mileage and best looking scooter. You definitely dont wanna miss this out. Just got a chance to review it and i would like to get this one soon one day. Driving it seems like smooth as a feather. Features wise it is packed and loaded with latest features what most a basic consumer need and expect from ab electric scooter. Not all like overhyped ones but the ones that people would definitely use. And looks wise it looks crazy looking good with amazing dead edge sharp looking scooter. Amazing color and great design by the company. Hats off to every single one.Read More
- View All Greta Harper ZX Series-I Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Greta Harper ZX Series-I Colours
Greta Harper ZX Series-I is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Greta Harper ZX Series-I Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, you may click on the given link and select your desired city for ... Read More
A) If you are planning to buy a new scooter on finance, then generally, 10 to 30 ... Read More
A) As of now, the brand hasn't revealed the complete details. So we'd suggest you ... Read More
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Greta Electric Two Wheelers
Greta Electric Harper ZX Series-IRs 41,999* Onwards