
View All Images
Discontinued on Dec, 2024
M2GO X1
Rs.1,10,900*
Last recorded price in 2024 Delhi
M2GO X1 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| X1 STD 50 km/Hr120 km/charge DISCONTINUED | โน1,10,900 | ย |
Explore Similar Scooters
TVS iQubeRs.1,11,422* Onwards
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards
Ather 450XRs.1,47,999* Onwards
Ather RiztaRs.75,999* Onwards
Honda Activa eRs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ProRs.1,02,499* Onwards
M2GO X1 Key Specs & Features
| Range | 120 km/charge |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 2.02 kW |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
M2GO X1 Colours
M2GO X1 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
M2GO X1 Gallery
M2GO X1 has 10 images, view picture gallery of X1 .
M2GO X1 User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Experience (1)
- Pickup (1)
- Suspension (1)
- Latest
- Great Experience And ComfortA great experience and a comfortable scooter. The suspension is great, and pickup is also the best. I am very happy to have this type of scooter.
- View All M2GO X1 Reviews
M2GO X1 Range
The ARAI claimed range of M2GO X1 is 120 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 120 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
M2GO X1 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 2.02 kW |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Outside Battery Temperature |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Outside Battery Temperature |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
M2GO X1 Questions & answers
Q) Can we there be a bend in USD fork?
By Bikedekho Experts on 1 May 2021
A) Yes, if you hit hard on a pothole or uneven roads.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the max speed of M2GO X1?
By Bikedekho Experts on 7 Nov 2020
A) As of now there is no official update from the brands end. So, we would request ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Should I go for electric scooter or fuel injected scooters
By Bikedekho Experts on 29 Jan 2020
A) Both are better than the other in certain ways. Pros for petrol: - Better ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience