
EMotorad Nighthawk All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.5,00,000*
EMotorad Nighthawk Specifications
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | Befang Mid Drive Motor |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes |
| Fuel Type | Electric |
EMotorad Nighthawk Features
| Transmission | Automatic |
EMotorad Nighthawk Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 48 V / 3 A |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Rear Derailleur - Sram X5,RD-X5-A1, Seatpost - EXA Form Dropper Seat Post |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Befang Mid Drive Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Rear | RockShox 35 Gold RL 150mm Travel |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-29 - 2.50 Rear :-29 - 2.50 |
| Wheel Size | Front :-63.5 mm,Rear :-63.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | EMotorad Aluminium Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Motor & Battery
- Underpinnings
EMotorad Nighthawk Colours
EMotorad Nighthawk is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
EMotorad Nighthawk Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
