
Avon E Plus Specifications
| Range | 50 km/charge |
| Motor Power | 220 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-8 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Avon E Plus Features
| ABS | No |
| Fuel gauge | No |
| Transmission | Automatic |
Avon E Plus Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 220 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Cruise Control | Yes |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fuel Gauge | No |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 80 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 24 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 0.58 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-2.125-18, Rear :-2.125-18 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of E Plus Alternatives
Rs.24,499* Onwards
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.26,499* Onwards
Rs.29,999* Onwards
Comfort User Reviews of Avon E Plus
Based on7 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (7)
- Comfort (1)
- Mileage (2)
- Speed (2)
- Maintenance (2)
- Looks (1)
- Safety (1)
- More...
- Latest
- Comfortable And Very Affordable.It was a good experience. It has good speed and is very comfortable also. It also has good mileage. It is very affordable also a middle-class can easily afford it.22 9
- View All Avon E Plus Reviews
Avon E Plus Questions & answers
Q) Does it require a license?
By Bikedekho Experts on 6 Sep 2023
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is it available?
By Bikedekho Experts on 5 Aug 2023
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Where is the showroom in Kolkata?
By Bikedekho Experts on 28 Apr 2023
A) For this, you may click on the given link in order to check out your nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How to buy this bike?
By Bikedekho Experts on 20 Feb 2023
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized dealership as ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the waiting period?
By Bikedekho Experts on 26 Jan 2023
A) For the availability and waiting period, we would suggest you to please connect ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Avon Two Wheelers
Avon E-Star DxRs 99,689* Onwards
Avon E-Trust 900Rs 2,10,600* Onwards
Avon E-Zap DxRs 94,799* Onwards
Avon E Mate 306Rs 1,00,689* Onwards
Avon E Scoot 504Rs 66,006* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience