19 Images
1 Colours

Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange
Key Specs & Features of Scrambler Single Tone - Fire Orange
| Engine | 334 cc |
| Power | 29.77 PS |
| Torque | 28.21 Nm |
| Mileage | 32.04 kmpl |
| Kerb Weight | 192 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes Rain,Road,Off-Road
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital

Headlight grill, wide handlebar, and overall rugged scrambler look

Off-road, Road and Rain ABS modes give the bike lot more versatility

Off-set single-pod digital console that looks cool and gives out all the necessary information
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Latest Updates
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Price: The price of the Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange in Delhi is Rs 1,99,033 (Ex-showroom). To know more about the Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange mileage : It returns a certified mileage of 32.04 kmpl.
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Colours: This variant is available in 1 colours: Fire Orange.
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Engine and Transmission: It is powered by 334 cc engine and puts a power of 29.77 PS . Torque remains at 28.21 Nm .
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Triumph Scrambler 400 x STD, which is priced at Rs 2,93,029, Royal Enfield Scram 440 Trail, which is priced at Rs 2,67,403 and Keeway SR 250 STD, which is priced at Rs 1,77,600.
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,99,033 |
| RTO | Rs.15,922 |
| Bike Insurance | Rs.12,037 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,26,992 |
Yezdi Scrambler Colours
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange is available in the following colours in India. View all Scrambler Single Tone - Yelling Yellow, Scrambler Single Tone - Outlaw Olive, Scrambler Single Tone - Bold Black, Scrambler Dual Tone, Scrambler Single Tone - Fire Orange images with different colour options on BikeDekho.
Fire Orange
Yezdi Scrambler Mileage
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange gives a mileage of 28.95 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 32.04 kmpl |
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled, DOHC |
| Displacement | 334 cc |
| Max Torque | 28.21 Nm @ 6750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11:01 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Off-Road |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | LCD |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 32.04 kmpl |
| Highway Mileage | 28.95 kmpl |
| Overall Mileage | 32.04 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 6s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 9.48s |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 3.67s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 6.12s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.42m |
| Braking (80-0 Kmph) | 29.32m |
| Braking (100-0 Kmph) | 46.90m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Scrambler Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Fuel Reserve | 2.5 L |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1403 mm |
| Kerb Weight | 192 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 31 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 9.48s |
| Top Speed | 140 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 29.77 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork, ø 41 mm |
| Suspension Rear | Twin Shock Absorbers, gas Filled With Adjustable Pre-load |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19, Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| 4th Service | 18000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 4 Years or 50,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Yezdi Scrambler
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange Images and Videos
- Images
- Videos
Scrambler Showdown | Yezdi Scrambler vs Triumph Scrambler 400X | Off-Road Drag Race | PowerDrift
Yezdi Scrambler | Yezdi’s off-road capable sports naked | Pros, Cons, and Should You Buy It?
Yezdi Scrambler Vs Rivals | Which one best fits the on/off-roader mould? | Specifications compared
Royal Enfield Scram vs Yezdi Scrambler | Which one upholds the “Scrambler” name better? | Compared
Royal Enfield Scram 411 vs Yezdi Scrambler | How closely matched are they? | Specifications Compared
Yezdi Scrambler Single Tone - Fire Orange User Reviews
- All (48)
- Looks (21)
- Performance (16)
- Engine (16)
- Comfort (14)
- Power (14)
- Experience (14)
- More...
- Latest
- Yezdi scrambler Reviewlooks great, Good road presence, better power compared to other 350cc motorcycles comfortable for the rider, doesn't stress the rider good service from yezdi very quickly and easily to ride in traffic. The bike is comfortable on road, manuvers easily, less fuel economy but the power is great, good riding triangle, less pillion space, very rugged, stiffer suspension but manageable on off roads, has broken quiet a few times but the service has been good throughout. yes 100% I would recommend this bike, I feel like, this bike is going to be okay for people who are 5'6 and above, its quickly and easy to handle in traffic. the gearbox is good, the breaks could have been better but they work just as fine.Read More2
- 1 year riding experienceBought yezdi scrambler as my first bike and it was definitely worth the money . The looks , performance , the road feel are definitely an outstanding factor considering this a scrambler .Read More2
- Performance mattersReally good performance and design go for it , one who are looking for both off road and onroad blindly go for it1
- Good performanceI like this bike and looks of this bike osm, feel comfortable, driving comfortable, stylish look's, specifications nice, less price.
- This is called ScramblerBest Bike of decade. I saw this once and surely, I go for it . Every feature is good in bike . Let's ride it now.1
- Awesome ExperienceThe Yezdi Scrambler bike is known for its rugged design and off-road capabilities. With its vintage-inspired look and modern engineering, it offers a unique riding experience. The bike's performance off-road is commendable, thanks to its sturdy build and capable suspension system. However, on-road performance may not be as smooth compared to other street-oriented motorcycles. Overall, if you're looking for a classic scrambler with off-road prowess, the Yezdi Scrambler is worth considering.Read More
- Unmatched ComfortEnjoying a feel-good riding posture and unmatched comfort, the best-in-class scrambler at an affordable price is truly a standout. The dual-tone variant, especially in the mean green color, exudes a powerful and beastly appeal, making it a top choice for riders seeking both style and performanceRead More
- Good PerformanceI bought the Yezdi Scrambler 1.5 years ago and have driven 22,000 km. I've had to change my chain sprocket twice, costing around 8000 rupees each time. I feel it's too expensive, and the maintenance cost is quite high, at 3000 rupees for every 4000 km.I bought yezdi scrambler 1.5Read More1 1
- With Powerful EngineI bought the Yezdi Scrambler recently and I have to say it has been a rugged and fun ride. The scrambler has a powerful engine that provides enough power for city riding and highway speeds. The suspension is on the harder side which soaks up most bumps on broken roads but the seat is a bit uncomfortable for long rides. The bike looks great too with an old-school scrambler design and a unique circular headlamp. However, the maintenance costs are on the higher side.Read More
- My Favourite RideMy favorite option for a mixed and instigative ride is now the Yezdi Scrambler. Every ride is instigative and energetic thanks to its robust 2-wheeler and nimble running, and its strong engine guarantees a smooth and operative interpretation on a variety of domains. This bike completely satisfies my letch for both comfort and adventure thanks to its useful features and stoner-friendly installations, which also give a utilitarian aspect. The Yezdi Scrambler, which provides a reliable and fashionable option for riders looking for a stirring and comfortable bicycling experience, has authentically come to represent adventure and rigidity.Read More
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
Scrambler Competitors
Rs.2,59,241* Onwards
Rs.2,23,131* Onwards
Rs.1,54,000* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
Yezdi Scrambler News
Yezdi Showrooms in Delhi
- T-1 Riders Pvt. Ltd.
H-26 Bali Nagar Rajouri Garden, Delhi, 110015
- T-1 Riders Private Limited - Mahavir Enclave
Plot No RZ/L/23, Upper Ground Floor, Kali Nagar, Block L, Mahavir Enclave, Nearby Dwarka Palam Flyover, Delhi, 110045
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Yezdi Bikes
- Popular
- Upcoming
