
Viertric XL Specifications
| Range | 60-70 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Viertric XL Features
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Viertric XL
| Battery Warranty | 3 Years |
Viertric XL Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 150-200 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 57 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.24 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of XL Alternatives
Rs.88,250* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.44,990* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Viertric XL Colours
Viertric XL is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience