
Vegh S60 All Specifications & Features
The Vegh S60 is powered by 2 kW BLDC Motor. The Vegh S60 takes 4-5 Hr to get fully charged its 2.1 Kwh battery and has a claimed range of 65 km/charge . The Price of Vegh S60 starts at Rs 99,000 and goes up to Rs 1,49,576 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, Beta and STD.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.99,000* onwards
EMI starts from ₹2,995
Vegh S60 Specifications
| Range | 65-100 km/charge |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Vegh S60 Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Seat Height | 780 mm |
What’s Included with Vegh S60
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Roadside Assistance | Yes |
Vegh S60 App Features
| Low battery alert | Yes |
Vegh S60 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2 kW |
| Range (Eco Mode) | 100 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 85 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 65 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 600 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Power | Sport, Charger Auto cut off, Battery Level Indicator |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1825 mm |
| Height | 1195 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Load Carrying Capacity | 250 kg |
| Seat height | 780 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Blub |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 58 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.1 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | Battery - IP67, Controller - IP65 |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year, 25,000 km |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 65-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 3-3.5 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 4-5 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Damper Coil Spring |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10, Rear :- 90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 40,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of S60 Alternatives
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Vegh S60 Colours
Vegh S60 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vegh S60 Questions & answers
Q) What is the max speed of Vegh S60?
A) The max speed of Vegh S60 is 58 km/Hr.
Q) What is the driving range of Vegh S60?
A) The driving range of Vegh S60 is 65-100 km/charge.
Q) What is the battery type of Vegh S60?
A) Vegh S60 uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Vegh S60?
A) Vegh S60 comes with 5 color options - Black, White, Cyan, Sky Blue, Yellow.
Q) What is the seat height of Vegh S60?
A) The sear height of Vegh S60 is 780 mm.
Did you find this information helpful?
Vegh S60 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Vegh Two Wheelers
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience