38 Images
6 Colours
Suzuki Gixxer Special Edition
Key Specs & Features of Gixxer Special Edition
| Engine | 155 cc |
| Power | 13.6 PS |
| Torque | 13.8 Nm |
| Mileage | 38 kmpl |
| Kerb Weight | 141 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

The LED headlight has a unique shape

The tank extensions look quite good

The sharp looking tail section looks quite sporty
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Suzuki Gixxer Special Edition Latest Updates
Suzuki Gixxer Special Edition Price: The price of the Suzuki Gixxer Special Edition in Delhi is Rs 1,26,881 (Ex-showroom). To know more about the Suzuki Gixxer Special Edition images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Suzuki Gixxer Special Edition mileage : It returns a certified mileage of 38 kmpl.
Suzuki Gixxer Special Edition Colours: This variant is available in 6 colours: Metallic Oort Gray and Metallic Lush Green,Metallic Triton Blue and Pearl Glacier White,Glass Sparkle Black,Metallic Triton Blue and Glass Sparkle Black,Glass Sparkle Black and Metallic Oort Gray,Metallic Oort Gray and Pearl Mira Red.
Suzuki Gixxer Special Edition Engine and Transmission: It is powered by 155 cc engine and puts a power of 13.6 PS . Torque remains at 13.8 Nm .
Suzuki Gixxer Special Edition vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yamaha R15 V4 Intensity White Without Quickshifter, which is priced at Rs 1,96,355, Bajaj Pulsar N160 Single Channel Single Seat, which is priced at Rs 1,36,076 and Yamaha MT 15 Version 2.0 Metallic Black, which is priced at Rs 1,83,084.
Suzuki Gixxer Special Edition Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,26,881 |
| RTO | Rs.10,150 |
| Bike Insurance | Rs.10,824 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,47,855 |
Suzuki Gixxer Colours
Suzuki Gixxer Special Edition is available in the following colours in India. View all Gixxer Special Edition, Gixxer STD images with different colour options on BikeDekho.
Metallic Oort Gray and Metallic Lush Green
Metallic Triton Blue and Pearl Glacier White
Glass Sparkle Black
Metallic Triton Blue and Glass Sparkle Black
Glass Sparkle Black and Metallic Oort Gray
Metallic Oort Gray and Pearl Mira Red
Suzuki Gixxer Mileage
Suzuki Gixxer Special Edition gives a mileage of 38 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 38 kmpl |
Suzuki Gixxer Special Edition Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Cycle, 1- Cylinder, Air Cooled |
| Displacement | 155 cc |
| Max Torque | 13.8 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 62.9 mm |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Suzuki Ride Connect |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 38 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 800 mm |
| Length | 2020 mm |
| Height | 1035 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Fuel Reserve | 2.4 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Kerb Weight | 141 kg |
| Seat height | 795 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 266 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 115 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.6 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 3AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Swing Arm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17, Rear :-140/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 750-1000 Kms/30-45 Days |
| 2nd Service | 3500-4000 Kms/120-135 Days |
| 3rd Service | 7500-8000 Kms/240-255 Days |
| 4th Service | 11500-12000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD Connectivity |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Suzuki Gixxer
Suzuki Gixxer Special Edition Images
Suzuki Gixxer Special Edition User Reviews
- All (8)
- Comfort (6)
- Performance (4)
- Engine (4)
- Parts (3)
- Mileage (3)
- Maintenance (3)
- More...
- Latest
- The awesome bikeMy gixxer was a BS4 version. But I can say that suzuki makes not one of the best, THE BEST engines. I bought it in 2018 and no body sounds found till date. Very minimum maintenance needed. I just change the oil and oil filter in 4-5 months and wash it. The mileage is around 50 and it's a good mileage. Breaking is just awesome. Never failed to stop in time. I love it like my darling. But I don't like the new headlight design. If you like LED headlights then it's a plus for you. One minor con is that the backseat is higher like a sporty bike. Other than that the bike gives you everything you need in this price segment.Read More1 1
- Must purchaseBest bike in this price,milange is also good best for both urban and rural places comfortable is also A1,you can go for long ride also your back will not pain as compare to other bikes.its parts is also easy to find in market.And the looks is also more important in which this bike will not disappoint you or other overall.Read More1
- Good service and best metrial used in bikeGood service and best material used in bike and very good graphics and best performance bike in 150 cc engine guarantee is impressive. I like it because of engine is very good smooth and best throttle. Small engine but it's make you fly like rocket and comfort and best handling bike I ever seen in IndiaRead More
- Nice experienceOverall bike s very good with nice grip on road with good pickup ,while riding its fell very comfortable ,weither its in city or out of city riding gets very smooth ,suzuki best part is engine thats very good compare to other brand , maintenance s not to much costly as it depend how we do service & maintain itRead More
- Suzuki Gixxer 150 with ABS user reviewSeating is not too much comfort for long drive. Super performance & good mileage for long drive. Handling also better as compared to other 150cc bikes. Style and meter are good.ABS is very good while driving on highway and getting maximum speed. Slippery roads also can handle by ABS and braking system. Overall it's better in performance, mileage, handling etc.Read More
- Good engine and air cooledGood engine and air cooled engine comfortable to drive with good balance power for both highway and road good design good build quality and strong quality comfortable and comfort to handling bike come with good breaking system good milage around 40/50km/l good economical choice easy to drive good style designRead More
- Bike's aboutIt's a good bike and worthy machine and it's running in good condition.also the spares aren't available at market at all shops it is difficult to find spares for this motor cycle.But the performance is excellent and magnificent.The mileage is also affordable and movable at some cost . Although it's a good machine.Read More
- super balance on roadsuper balance on road , heavy breaking system, silent performance, comfort in driving and best part is low maintenance. You never feel tired whenever it's your sort tour or a long drive, always feel good after each and every ride. That's the difference. Must purchase to make your daily life easier with suzuki.Read More
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Suzuki Gixxer Competitors
Rs.1,71,100* Onwards
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.1,10,896* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Suzuki Showrooms in Delhi
- Shri Shakti Suzuki- Vikas Marg
1/10, Vikas Marg, Lalita Park Laxmi Nagar, Delhi, 110092
- GL Suzuki-,Darya Ganj
3699 &3700 , Netaji Subhash Marg,Near Sabzi Mandi,Darya Ganj, Delhi, 110002
- Sagar Suzuki - Jhandewalan
59, Rani Jhansi Road, Sadar bazaar, Delhi, 110055
- G.L. Suzuki-Karnal Road
A-261, Derawal Nagar, G.T. Karnal Road, Delhi, 110009
- A R Sales - Burari
Khasra No 760,Main Sant Nagar, 100Ft Road, Near Bank of Baroda, Delhi, 110084
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Suzuki Bikes
- Popular
- Upcoming
