Discontinued on Dec, 2024
Prevail Electric Wolfury
Rs.89,999*
Last recorded price in 2024 Delhi
Prevail Electric Wolfury Price
The following details are indicative and subject to change.
| Wolfury STD 50 km/Hr110 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹89,999 |
Explore Similar Scooters
TVS iQubeRs.1,11,422* Onwards
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards
Ather RiztaRs.75,999* Onwards
Honda Activa eRs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ProRs.1,02,499* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ZRs.59,999* Onwards
Prevail Electric Wolfury Key Specs & Features
| Range | 110 km/charge |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 1 kW |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 4 hours |
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Prevail Electric Wolfury User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- Great ExperienceA great vehicle suitable for daily use with an eye-catching appearance, highly recommended for students and professionals commuting daily to work.
- View All Prevail Electric Wolfury Reviews
Prevail Electric Wolfury Range
The ARAI claimed range of Prevail Electric Wolfury is 110 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 110 km/charge |
Prevail Electric Wolfury Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | (Charge voltage-60V/72V), (Input-110V/220V50-60HZ), (Five speed change S-D-L-R-P), Anti-Theft Locking System, Keyless Entry, Swappable Batteries, Child Lock |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 30° |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | (Charge voltage-60V/72V), (Input-110V/220V50-60HZ), (Five speed change S-D-L-R-P), Anti-Theft Locking System, Keyless Entry, Swappable Batteries, Child Lock |
| Display | LCD Digital screen |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Dry Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic damping |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.0-10 Rear :-3.0-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High-tensile Steel , Aluminum alloy wheel hub |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
Prevail Electric Wolfury Latest Updates
Prevail Electric has launched the Wolfury e-scooter in India priced at Rs 89,999 (ex-showroom Delhi). It boasts 110km of range and can charge fully in merely four hours. Along with the Wolfury, Prevail has also launched two new scooters. Read all about it in our launch story.
Standard features on the scooter include USB charging, LED lighting, and hydraulic shock absorbers.
Its peak power output is rated at 1kW and it can reach a claimed top speed of 50kmph.
More details about the scooter are yet to be revealed by the manufacturer.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
