
Okaya ClassIQ Specifications
| Range | 50-60 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 8-10 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Okaya ClassIQ Features
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
Okaya ClassIQ App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
Okaya ClassIQ Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Charger - 48 V 3 Amp, Regenerative Braking System, ICAT Approved |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Charger - 48 V 3 Amp, Regenerative Braking System, ICAT Approved |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1040 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 1.34 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Type |
| Suspension Rear | Spring Loaded |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of ClassIQ Alternatives
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Comfort User Reviews of Okaya ClassIQ
Based on22 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (22)
- Comfort (7)
- Looks (8)
- Speed (6)
- Seat (4)
- Performance (4)
- LED (4)
- More...
- Latest
- Comfortable EVIt is comfortable and also a very good option in non RTO model which comes with many or various features such as reverse , forward, key less open and close comfortable seat good foot rest And the most important thing the battery is portable so it can be easily removed And charged at home or office easily .Read More
- Good electric vehicle. It new generation ScottyGood electric vehicle and very comfortable . It looks is very premium and stylish.I try to ride so this is very comfortable
- Premium Electric Scooter With Classic DesignThe Okaya ClassIQ, which goes for ₹ 64,999(ex-showroom), is a bike I like riding. I like my lifts because they've plenitude of legroom, comfortable commands, and an accessible under-seat storehouse. It fulfills all of my conditions for my standard commute with an 80 km range and a short 3 – 4 hour charge time. I enjoy the satiny, ultramodern Design that strikes the ideal blend between affordability and functionality. My favorite Independence is the Okaya ClassIQ, which strikes the ideal blend of Expression look, and functionality. With its nicely priced features and strong interpretation, it makes every lift an indelible bone for the rider.Read More1
- The Perfect ClassThе Okaya ClassIQ еlеctric scootеr is a gamе-changеr for urban commuting. With a slееk dеsign and imprеssivе fеaturеs, it offers a comfortable riding еxpеriеncе. Thе scootеr's 80 km riding rangе and top spееd of 70 kmph makе it pеrfеct for city travеl. Thе LED hеadlight and fully digital LCD scrееn еnhancе safеty and convеniеncе. Howеvеr, thе slow charging timе can bе a downsidе for somе usеrs. Pricеd at ₹99,400 onwards, thе ClassIQ is a cost-еffеctivе and rеliablе option for thosе sееking stylе and practicality in thеir daily commutе.Read More2
- Incredibly Steady VehicleThe ClassIQ 150 electric scooter is incredibly steady, has excellent balance, and is quite comfortable to ride. This electric scooter can handle rough roads with ease. Overall, using the scooter is easy and gives you a lot of riding confidence. It had spring suspension in the back and telescopic suspension up front.Read More
- Stylish-looking modern designOkaya ClassIQ comes with a fully digital instrument cluster, an advanced digital display system, long or comfortable seats, modern-looking alloy wheels, and tubeless tyres. In terms of design, this scooter is equipped with stylish looking modern body design language with aggressive looks.Read More
- Quite stable and balancedOkaya ClassIQ electric scooter is very comfortable to ride, and the balance and stability of this scooter are really good. This e-scooter can easily tackle bad roads. It has a detachable battery which means you can park your scooter anywhere and charge your scooter battery at your home.Read More1
- View All Okaya ClassIQ Reviews
Okaya ClassIQ Colours
Okaya ClassIQ is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Okaya ClassIQ Questions & answers
Q) How many colours are available in Okaya ClassIQ?
By Bikedekho Experts on 6 Nov 2023
A) The Okaya ClassIQ is available only in one colour i.e. White.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the top speed?
By Bikedekho Experts on 24 May 2023
A) Okaya ClassIQ has a top speed of 25 kmph.
Reply on this answerView all Answer
Q) Where is the showroom of Okaya ClassIQ in Mumbai?
By Bikedekho Experts on 19 Nov 2022
A) For this, you may click on the given link in order to check out your nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Who are the rivals of Okaya ClassIQ?
By Bikedekho Experts on 9 Nov 2022
A) In terms of what it packs and its price tag, the Okaya ClassIQ rivals the likes ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the price of its lithium battery?
By Bikedekho Experts on 4 May 2022
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Okaya ClassIQ Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Okaya Electric Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Okaya Electric FreedumRs 69,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2BRs 89,999* Onwards
Okaya Electric MotofaastRs 1,33,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2FRs 79,999* Onwards
Okaya Electric Faast F2TRs 89,999* Onwards
Okaya Electric Ferrato DisruptorRs 1,54,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience