
Numeros Diplos+ With Dual Battery All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.1,22,654*
Numeros Diplos+ With Dual Battery Specifications
| Range | 150 km/charge |
| Motor Power | 1.8 kW |
| Motor Type | Hub Motor |
| Charging Time | 2-3 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Numeros Diplos+ With Dual Battery Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 130 kg |
What’s Included with Numeros Diplos+ With Dual Battery
| Mobile Application | Yes |
Numeros Diplos+ With Dual Battery App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Numeros Diplos+ With Dual Battery Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1+1 |
| Motor Power | 1.8 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 1100 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 10 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 705 mm |
| Length | 1995 mm |
| Height | 1190 mm |
| Ground Clearance | 147 mm |
| Wheelbase | 1425 mm |
| Kerb Weight | 130 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Removable Battery Weight | 14 + 14 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Torque (Motor) | 108 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Adjustable Dual Shock Absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Diplos+ With Dual Battery Alternatives
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.88,250* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.1,16,881* Onwards
Numeros Diplos+ With Dual Battery Colours
Numeros Diplos+ With Dual Battery is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular Numeros Motors Two Wheelers
Numeros Motors n-FirstRs 74,299* Onwards
Numeros Motors Diplos Max PlusRs 1,20,887* Onwards
Numeros Motors Diplos MaxRs 1,13,400* Onwards
Numeros Motors Diplos ProRs 1,06,899* Onwards
Latest Numeros Motors Scooters
Numeros Motors n-FirstRs 74,299* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience