
NDS ECO MOTORS Lio All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.88,166*
NDS ECO MOTORS Lio Specifications
| Range | 83 km/charge |
| Motor Power | 1.6 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4 Hr |
| Max Torque | 152.78 Nm @ 100 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
NDS ECO MOTORS Lio Features
| Charging Point | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 90 kg |
NDS ECO MOTORS Lio App Features
| Low battery alert | Yes |
NDS ECO MOTORS Lio Specifications
Engine and Transmission
| Max Torque | 152.78 Nm @ 100 rpm |
| Motor Power | 1.6 kW |
| Range (Eco Mode) | 125 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 100 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 83 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 2020 mm |
| Wheelbase | 1460 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.51 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 83 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Lio Alternatives
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Popular NDS Eco Motors Two Wheelers
NDS Eco Motors SQDRs 1,19,863* Onwards
NDS Eco Motors E2CRs 1,09,252* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience