
View All Images
Discontinued on Apr, 2024
Motovolt Ice
Rs.19,989*
onwardsLast recorded price in 2024 Delhi
Motovolt Ice Price
The following details are indicative and subject to change.
| Ice Smart Plus 25 km/Hr30-45 km/charge DISCONTINUED | ₹19,989 | |
| Ice Standard 25 km/Hr30-45 km/charge DISCONTINUED | ₹19,989 | |
| Ice Smart 25 km/Hr30-45 km/charge DISCONTINUED | ₹31,700 |
Explore Similar Bikes
Rs.24,499* Onwards
Rs.18,999* Onwards
Rs.26,999* Onwards
Rs.19,999* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.25,999* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.13,499* Onwards
Motovolt Ice Key Specs & Features
| Range | 30-45 km/charge |
| Kerb Weight | 18 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Mobile Application | Yes |
- Key Specs
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Motovolt Ice Colours
Motovolt Ice is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
Yellow
Motovolt Ice Gallery
Motovolt Ice has 9 images, view picture gallery of Ice .
Motovolt Ice Range
The ARAI claimed range of Motovolt Ice is 30-45 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 30-45 km/charge |
Motovolt Ice Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | Bluetooth |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 7 Degree |
| Additional Features | Acceleration (0-25 Kmph) - 9 sec, Noise - 63 db, Electronic Horn, Lever to enable folding, Grip to carry, Foldable pedals, E - Store on App, Connected Data Features, GSM SIM Connectivity, Suspension- In seat |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 480 mm |
| Length | 1040 mm |
| Height | 1030 mm |
| Kerb Weight | 18 kg |
| Total Weight | 95 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Pressure (Rider) | 30 - 60 Psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 30-45 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | In seat |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.10-14, Rear :- 2.10-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm,Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Metal |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience