
Moto Guzzi MGX-21 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1380 cc |
| Engine Type | 90° Transverse V-twin, 4-stroke, 4-valve, dual spark ignition per cylinder |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 96.5 PS @ 6500 rpm |
| Max Torque | 121 Nm @ 3000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 20.5 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes, Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Moto Guzzi MGX-21 Features
| ABS | Dual Channel |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 341 Kg |
| Fuel Tank | 20.5 L |
Moto Guzzi MGX-21 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 90° Transverse V-twin, 4-stroke, 4-valve, dual spark ignition per cylinder |
| Displacement | 1380 cc |
| Max Torque | 121 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Single plate with integrated flexible coupling |
| Ignition | 4-stroke, 4-valve, dual spark, 90° Transverse V-twin |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 104 mm |
| Stroke | 81.2 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 920 mm |
| Length | 2560 mm |
| Height | 1275 mm |
| Fuel Capacity | 20.5 L |
| Fuel Reserve | 5 L |
| Saddle Height | 740 mm |
| Wheelbase | 1700 mm |
| Kerb Weight | 341 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 282 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 96.5 PS @ 6500 rpm |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic telescopic fork, Ø 1.76 in (44.8 mm) with mounting for radial callipers brakes |
| Suspension Rear | Swingarm with double shock absorber with adjustable spring preload |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-21 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | ALS steel twin tube cradle frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of MGX-21 Alternatives
Rs.19,38,357* Onwards
Rs.28,68,600* Onwards
Rs.23,00,000* Onwards
Rs.29,07,600* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.31,99,999* Onwards
Rs.33,50,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Comfort User Reviews of Moto Guzzi MGX-21
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Seat (1)
- Power (1)
- Latest
- Really an awesome bike.Good bike with a comfortable seat and power is amazing.3 6
- View All Moto Guzzi MGX-21 Reviews
Moto Guzzi MGX-21 Colours
Moto Guzzi MGX-21 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular Moto Guzzi Two Wheelers
Moto Guzzi V85 TTRs 15,40,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience