
Li-ions Spock Electric Scooter All Specifications & Features
The Li-ions Spock Electric Scooter is powered by 2 kW BLDC Motor. The Li-ions Spock Electric Scooter takes 4 Hr to get fully charged its 2.88 Kwh battery . The Price of Li-ions Spock Electric Scooter starts at Rs 65,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.65,000*
EMI starts from ₹1,980
Li-ions Spock Electric Scooter Specifications
| Range | 130 km/charge |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Li-ions Spock Electric Scooter Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Seat Height | 760 mm |
Li-ions Spock Electric Scooter App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Li-ions Spock Electric Scooter Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Driving Modes - Economy | Power | Reverse |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 770 mm |
| Length | 1930 mm |
| Height | 1260 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Load Carrying Capacity | 160 kg |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 130 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic hydraulic fork |
| Suspension Rear | Twin rear shock absorbers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90 -12 Rear :-90/90 -12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Spock Electric Scooter Alternatives
Comfort User Reviews of Li-ions Spock Electric Scooter
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Price (1)
- Speed (1)
- Latest
- Amazing scooterGood scooter to buy! My family is so happy from its parformance and millage and speed. I would recommend to buy it
- Best In PriceGood electric scooter at this price I'm shocked by the range 150 per charge not even expected at this price must buy a scooter.1
- View All Li-ions Spock Electric Scooter Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Li-ions Spock Electric Scooter Colours
Li-ions Spock Electric Scooter is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Li-ions Spock Electric Scooter Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) The max speed of Li-ions Spock Electric Scooter is 45 km/Hr.
Q) What is the driving range of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) The driving range of Li-ions Spock Electric Scooter is 130 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) The curb weight of Spock Electric Scooteris 90 kg.
Q) What is the battery type of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) Li-ions Spock Electric Scooter uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) Li-ions Spock Electric Scooter comes with 6 color options - Black, Blue, Silver, Red, Yellow, Green.
Q) What is the seat height of Li-ions Spock Electric Scooter?
A) The sear height of Li-ions Spock Electric Scooter is 760 mm.
Q) I'm interested in dealership?
By Bikedekho Experts on 15 Aug 2022
A) For this, we would suggest you get in touch with the brand directly. As they may... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Does need RTO registration and driving license?
By Bikedekho Experts on 8 May 2021
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Li-ions Spock Electric Scooter dealership?
By Bikedekho Experts on 16 Nov 2020
A) You can click on the following link to see the details of the nearest dealership... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Popular Li-ions Elektrik Solutions Two Wheelers
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience