Discontinued on Jun, 2025
Hero Lectro C4+
Rs.34,999*
Last recorded price in 2025 Delhi
Hero Lectro C4+ Price
The following details are indicative and subject to change.
| C4+ STD 30 km/Hr30 km/charge DISCONTINUED | ₹34,999 |
Explore Similar Bikes
Rs.45,999* Onwards
Rs.46,990* Onwards
Rs.38,000* Onwards
Rs.39,999* Onwards
Rs.33,499* Onwards
Rs.29,999* Onwards
Rs.32,499* Onwards
Rs.42,119* Onwards
Hero Lectro C4+ Key Specs & Features
| Range | 30 km/charge |
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Hero Lectro C4+ Colours
Hero Lectro C4+ is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Purple
Hero Lectro C4+ Gallery
Hero Lectro C4+ has 7 images, view picture gallery of C4+ .
Hero Lectro C4+ Range
The ARAI claimed range of Hero Lectro C4+ is 30 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 30 km/charge |
Hero Lectro C4+ Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Gear Box | Single Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 30 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Chain Drive |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP65 |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 30 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front Suspension 80mm Travel |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.125-26 mm, Rear :-2.125-26 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

