
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Specifications
| Range | 98 km/charge |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Charging Time | 5-6 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 100 kg |
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 100 kg |
| Removable Battery Weight | 19.5 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 10.5s |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 98 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Specs of LXS 2.0 Subscription Alternatives
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Comfort User Reviews of Lectrix EV LXS 2.0 Subscription
Based on96 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (96)
- Comfort (43)
- Mileage (25)
- Looks (21)
- Performance (13)
- Experience (9)
- Seat (8)
- More...
- Latest
- Nice ExperienceNice Experience I Like It Smooth And Comfortable My experience Is Good I Will Recommend u To Try These
- Most comfortable seats with attractiveMost comfortable seats with attractive colour combination. Great ride for city and highway both. Mileage is good
- Better then other EVI like the colors and the design of lectrix EV LXS 2.0 better then other ev bikes i will recommend to my friends and family for buying it the features are impressive an seats are more comfortable for long ridesRead More
- Very nice comfortableSo beautiful so elegant just looking like wow very nice comfortable with mileage and low maintenance charges
- This is futureThis is future of 2 seater vehicles, It have very good mileage and comfort. When you drive you feels like driving in air.
- Review on lectrix evGreat vehicle Superb mileage This vehicle was very comfortable to compare another vehicle Pickup is also good
- Featured good feelingBest mileage Best comfortable Best performance Good felling Working smoothly Budget pocket less
- Look is goodhPlus Good affordable price with a healthy hospitality.. Very comfortable while riding , sound is very smooth. I have bike but i preferred to travel in pep+ for daily
- The Incredible EVIt is a fabulous EV two wheeler with an excellent performance and style. It is quite good at comfort too.
- Bike reviewIts a comfortable bike and space is excellent and balance and comfort is best and battery backup is also best
- View All Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Reviews
Did you find this information helpful?
Popular Lectrix EV Two Wheelers
Lectrix EV NDuroRs 87,550* Onwards
Lectrix EV ZYRORs 51,741* Onwards
Lectrix EV LXS 3.0Rs 91,990* Onwards
Lectrix EV LXS 2.0Rs 84,990* Onwards
Lectrix EV SX25Rs 54,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience