
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Stand Out Features

Aggressive styling, sharp tank extensions and an overall look that makes the bike stand out

A capable engine that gives a thrilling riding experience both in the city and on the highway

The peppy 200cc engine is the most powerful in its segment
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Specifications
| Mileage (ARAI) | 30 Kmpl |
| Displacement | 200 cc |
| Engine Type | Liquid Cooled, 4stroke engine, single cylinder, fuel injection, DOHC |
| Max Power | 15 Bhp @ 10500 rpm |
| Max Torque | 12 Nm @ 8000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Body Type | Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Features
| ABS | No |
| Fuel Tank | 13 L |
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, 4stroke engine, single cylinder, fuel injection, DOHC |
| Displacement | 200 cc |
| Max Torque | 12 Nm @ 8000 rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch / Hydraulically Operated |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 47.2 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 30 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 13 L |
| Fuel Reserve | 2.5 L |
| Wheelbase | 1367±15 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 15 Bhp @ 10500 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Wheel Size | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Duke 200 (2013 - 2024) Alternatives
Rs.1,18,690* Onwards
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.1,66,200* Onwards
Rs.1,49,990* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.1,26,100* Onwards
Comfort User Reviews of KTM Duke 200 (2013 - 2024)
- All (336)
- Comfort (68)
- Looks (102)
- Power (97)
- Performance (84)
- Mileage (75)
- Engine (71)
- More...
- Latest
- Fully maintained, every paperwork fineFully maintained, every paperwork fine if serious buyer still negotiable, naked bike comfort for long ride or short ride , 35kmph mileage. Buyer will get very benefit. This bike is just driven 30k in just 3 years so don't miss this opportunity, no defect not any single problem in my bike . Get fast or you may loose opportunity.Read More
- Bike is great in the SegmentBike is great in the performance and good comfort. Maintenance is higher than average. Average is 35 to 40 kmpl as per riding. Top class bike in this segment most powerful and refined engine. Control and balance is great in this bike.easy to Control in high speed Top speed 138 kmph. Engine is good every thing is good.Read More
- KTM Duke 200 is veryKTM Duke 200 is very good bike Comfort is very nice Thik bike good to long raide I love this bike
- Love this bikebought a bike in October 2021 when it was launched. When I ride a bike is very much comfortable for seating. Gear shifting was amazing
- KTM 200 Duke is a great choiceI recently acquired the fantastic KTM 200 Duke from Jabalpur. Both fashionable and aggressive is the design. Comfortable to ride, the 199.5cc engine delivers outstanding power and performance. I rode to a neighboring waterfall last weekend with several buddies. The bike motored easily across both the freeway and the bumpy roads. We thoroughly enjoyed ourselves, and the Duke 200 added to the experience. The KTM 200 Duke is a great choice if you're seeking for a strong and fashionable bike.Read More1
- My reliable traveling buddy is Duke 200My reliable traveling buddy is the engineering marvel that is the KTM 200 Duke. Its strength and agility make every ride thrilling. On the advice of my buddy Arjun, who loves to ride a bike, it has well above my expectations. Its unwavering quality is its strong frame, which can withstand a variety of terrains. Comfort is the most important factor, and an ergonomic seat offers enough support even during lengthy travels. It's a good investment in terms of cost given its functionality. Its agile handling is what really impresses me; it makes it easy for me to navigate both winding routes and city traffic. I can't get enough of the unparalleled riding experience that the KTM 200 Duke offers, whether I'm speeding through congested streets or cruising down the interstate.Read More
- Duke very power full machine.The Duke is a powerful machine, offering exceptional comfort, impressive mileage, and overall, it's a great bike. I have a fondness for the Duke
- Good LookingThe bike looks good, it's comfortable with two people, and the mileage is better. My experience with the Duke 200 has been good.
- Good PerformanceIt's incredibly comfortable and amazing in every aspect, including braking, handling, and shock absorption. I don't have any other words to describe how good this bike is.
- Awesome ExperienceIts nimble handling makes city commuting a breeze, while the 200cc engine delivers a punchy acceleration on the open road. The aggressive design and sharp lines give it a modern and sporty look. However, the firm suspension might be a bit harsh for some riders, impacting comfort on rough roads.Read More
- View All KTM Duke 200 (2013 - 2024) Reviews
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Colours
KTM Duke 200 (2013 - 2024) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
KTM Duke 200 (2013 - 2024) Questions & answers
A) Yes, it has dual channel ABS.
A) The KTM 200 Duke is available in a single variant.
A) The KTM 200 Duke competes with the TVS Apache RTR 200 4V and the Bajaj Pulsar ... Read More
A) For this, Click on the given link and select your city accordingly for the ... Read More
A) Offers and discounts are provided by the brand or the dealership and may vary ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular KTM Two Wheelers
KTM Duke 390Rs 3,39,001* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,400* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,369* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards
Latest KTM Bikes
KTM 390 AdventureRs 3,78,405* Onwards
KTM RC 160Rs 1,88,936* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,369* Onwards