
Kabira Mobility Intercity Aeolus All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.54,490* onwards
Kabira Mobility Intercity Aeolus Specifications
| Range | 60 km/charge |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 6-8 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Kabira Mobility Intercity Aeolus Features
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Kabira Mobility Intercity Aeolus
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Kabira Mobility Intercity Aeolus App Features
| Low battery alert | Yes |
Kabira Mobility Intercity Aeolus Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Geo fencing & Live tracking, Intelligent anti theft & SOS, Trip History & Ride Statistics, Keyless Entry |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features | Geo fencing & Live tracking, Intelligent anti theft & SOS, Trip History & Ride Statistics, Keyless Entry |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1750 mm |
| Height | 1100 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 24 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.6 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Spring Loaded |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Rainforced Steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Intercity Aeolus Alternatives
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Kabira Mobility Intercity Aeolus Colours
Kabira Mobility Intercity Aeolus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Kabira Mobility Intercity Aeolus Questions & answers
Q) Can I purchase this vehicle in Panchkula?
By Bikedekho Experts on 18 Nov 2022
A) For this, we would suggest you to please connect with the nearest authorized ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is Intercity Aeolus available in Bareilly?
By Bikedekho Experts on 1 Jun 2021
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Kabira Mobility Intercity Aeolus Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Kabira Mobility Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Kabira Mobility Hermes 75Rs 74,200* Onwards
Kabira Mobility KM3000 Mark 2Rs 1,49,900* Onwards
Kabira Mobility KM4000 Mark 2Rs 1,50,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience