
Indian Chieftain Elite Specifications
| Mileage (Overall) | 18 kmpl |
| Displacement | 1890 cc |
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Max Torque | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Body Type | Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Indian Chieftain Elite Features
| ABS | Dual Channel |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
Indian Chieftain Elite App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Indian Chieftain Elite Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 1890 cc |
| Max Torque | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| External Speakers | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Exhaust - Split dual exhaust w/ cross-over, Gear Position Display, Ambient Air Temperature Display, Low Tire Pressure Display, Power-Locking Saddlebags |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 18 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 1023 mm |
| Length | 2506 mm |
| Height | 1372 mm |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Dry Weight | 359 kg |
| Kerb Weight | 373 kg |
| Total Weight | 628 kg |
| Seat height | 650 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork / 119 mm |
| Suspension Rear | Single Shock w/ Air Adjust / 114 mm / 63 mm ride in |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Lightweight Cast Aluminium |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Chieftain Elite Alternatives
Rs.48,49,000* Onwards
Rs.42,82,114* Onwards
Rs.45,75,000* Onwards
Rs.26,66,000* Onwards
Rs.48,73,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.43,19,000* Onwards
Rs.37,11,000* Onwards
Comfort User Reviews of Indian Chieftain Elite
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (1)
- Looks (2)
- Torque (1)
- Audio (1)
- Engine (1)
- Navigation (1)
- More...
- Latest
- Nice VehicleThe Indian Chieftain is a touring motorcycle manufactured by Indian Motorcycle, an American brand. The Chieftain is a big, powerful bike with a classic cruiser look and a comfortable ride, designed for long-distance touring. It features a powerful Thunder Stroke engine, with displacement ranging from 111 to 116 cubic inches, delivering impressive torque and acceleration. The bike is also equipped with advanced features like electronic cruise control, ABS, keyless ignition, and a touchscreen display with navigation and audio capabilities. Overall, the Indian Chieftain is a well-designed and capable touring motorcycle, with a loyal following among cruiser enthusiasts. However, like any motorcycle, it has its pros and cons, and the best way to determine if it's the right bike for you is to test-ride one and see how it feelsRead More1
- View All Indian Chieftain Elite Reviews
Indian Chieftain Elite Colours
Indian Chieftain Elite is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Popular Indian Two Wheelers
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Upcoming Indian Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience