
Honda CBR650R (2021-2024) Specifications
| Mileage (Overall) | 23 kmpl |
| Displacement | 648.72 cc |
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 87.01 PS @ 12000 rpm |
| Max Torque | 57.5 Nm @ 8500 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 15.4 L |
| Body Type | Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda CBR650R (2021-2024) Features
| ABS | Dual Channel |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Fuel Tank | 15.4 L |
Honda CBR650R (2021-2024) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 648.72 cc |
| Max Torque | 57.5 Nm @ 8500 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multi-plate Wet Clutch |
| Ignition | Full Transistorized |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 67 mm |
| Stroke | 46 mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Gear Position Indicator, Engine Temperature Indicator, Emergency Stop Signal, Honda Ignition Security System, Honda Selectable Torque Control, Side Swept Exhaust |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Additional Features | Gear Position Indicator, Engine Temperature Indicator, Emergency Stop Signal, Honda Ignition Security System, Honda Selectable Torque Control, Side Swept Exhaust |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 23 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 749 mm |
| Length | 2128 mm |
| Height | 1149 mm |
| Fuel Capacity | 15.4 L |
| Saddle Height | 635 mm |
| Ground Clearance | 132 mm |
| Wheelbase | 1449 mm |
| Kerb Weight | 211 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 79.2 cm |
| Rear Brake Diameter | 25.4 cm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 87.01 PS @ 12000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17,Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Aluminium wheels |
| Frame | Twin-Tube Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of CBR650R (2021-2024) Alternatives
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.7,77,000* Onwards
Rs.5,66,000* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.9,88,400* Onwards
Rs.9,22,412* Onwards
Rs.9,88,551* Onwards
Comfort User Reviews of Honda CBR650R (2021-2024)
Based on14 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (14)
- Comfort (2)
- Looks (7)
- Power (5)
- Speed (3)
- Engine (2)
- Price (2)
- More...
- Latest
- Performance Is GreatIt's freaking good, the performance is just outrageous. Comfort is just perfect, did many long trips and won't feel uncomfortable.
- Good systemIt's very comfortable for everyone. I highly recommend you.1
- View All Honda CBR650R (2021-2024) Reviews
Honda CBR650R (2021-2024) Questions & answers
Q) What features are offered in Honda CBR650R?
By Bikedekho Experts on 21 Jan 2023
A) Honda CBR650R comes with a switchable HSTC (Honda Selectable Torque Control, ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is Honda CBR650R available in Pune?
By Bikedekho Experts on 11 Jan 2023
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) CBR 650 r which showroom in available
By Bikedekho Experts on 24 Sep 2021
A) For the availability, we would suggest you please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is there any Plan of Launching BS6 for the Honda CBR650R ABS
By Bikedekho Experts on 22 Oct 2020
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Can this bike be used for long touring, keeping comfort and mileage in mind??
By Brendan on 17 Feb 2020
A) I did a 900+ mile ride on my 19 CBR650R from NC to NH in a day. With a full ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Honda CBR650R (2021-2024) Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda Activa 6GRs 75,583* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience