23 Images
2 Colours
Honda CB350C Special Edition
Key Specs & Features of CB350C Special Edition
| Engine | 348.36 cc |
| Power | 21.07 PS |
| Torque | 29.5 Nm |
| Mileage | 42.17 kmpl |
| Kerb Weight | 186 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Traction Control
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Analogue
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Honda CB350C Special Edition Latest Updates
Honda CB350C Special Edition Price: The price of the Honda CB350C Special Edition in Delhi is Rs 2,02,200 (Ex-showroom). To know more about the Honda CB350C Special Edition images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Honda CB350C Special Edition mileage : It returns a certified mileage of 42.17 kmpl.
Honda CB350C Special Edition Colours: This variant is available in 2 colours: Red Metallic Special Edition,Mat Dune Brown Special Edition.
Honda CB350C Special Edition Engine and Transmission: It is powered by 348.36 cc engine and puts a power of 21.07 PS . Torque remains at 29.5 Nm .
Honda CB350C Special Edition vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Jawa 42 Bobber Moonstone White, which is priced at Rs 2,33,482, Honda CB350 H'ness DLX, which is priced at Rs 2,26,636 and Bajaj Dominar 400 STD, which is priced at Rs 2,31,578.
Honda CB350C Special Edition Price
| Ex-Showroom Price | Rs.2,02,200 |
| RTO | Rs.18,226 |
| Bike Insurance | Rs.14,447 |
| Optional RSA (Road Side Assistance)Rs.2,000Extended WarrantyRs.4,049 | Rs.6,049 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,34,873 |
Honda CB350C Colours
Honda CB350C Special Edition is available in the following colours in India. View all CB350C DLX, CB350C DLX Pro, CB350C Special Edition images with different colour options on BikeDekho.
Red Metallic Special Edition
Mat Dune Brown Special Edition
Honda CB350C Mileage
Honda CB350C Special Edition gives a mileage of 42.17 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 42.17 kmpl |
Honda CB350C Special Edition Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine |
| Displacement | 348.36 cc |
| Max Torque | 29.5 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 90.519 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Music Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Honda RoadSync, Honda Selectable Torque Control, Emergency Stop Signal, Weather Update |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 42.17 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 788 mm |
| Length | 2207 mm |
| Height | 1110 mm |
| Fuel Capacity | 15.2 L |
| Fuel Reserve | 3 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1441 mm |
| Kerb Weight | 186 kg |
| Seat height | 800 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 125 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 21.07 PS @ 5500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic, Twin Shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-19, Rear :-130/70-18 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 42,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 1 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of Honda CB350C
Honda CB350C Special Edition Images
Honda CB350C Special Edition User Reviews
- All (2)
- Comfort (2)
- Service (1)
- Looks (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Most Helpful
- Most underrated bikeIt is very comfortable and zero vibration. Also touring time you will get a mileage more than 45 which is very good for a bike which is above 350cc really loved it. Only issue is about the service centre. If they increase the service centre in all locality definitely every one who is going for re is going to buy this bike.Read More1
- Best bike with comfort and good mileageIt's different from others and don't want same and common things. Overall look is little bulky but it's make this bike different too as there are so many rebels are available but this is the unique bike which I found while driving too. Very good best bike with 0% dizzy and tiredness as this is more comfortable for the long routes one additional benefit I wants to mention that there is no kind of vibration you may feel while you are driving. Yes it's affordable and best in this price range, also the things are noticeable when you are taking this into the public as it is itself very presentable by appearance to with all comforts any rider wants.Read More4 1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs89,957* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Honda CB350C Competitors
Rs.2,04,950* Onwards
Rs.1,92,700* Onwards
Rs.2,03,214* Onwards
Rs.2,49,194* Onwards
Rs.2,35,000* Onwards
Honda Showrooms in Delhi
- Rajindra Honda
467-83, G.T. Road,Opp.Dilshad Garden Metro Station, Delhi, 110095
- Rajindra Honda
Shop No. C-21,Under Shiv Vihar Metro Station,Jawahar Nagar Indl. Area Main Loni Road , Delhi, 110094
- Rajindra Honda
E-9,Chand Bagh,Opp. Bhajan Pura Petrol Pump, Delhi, 110053
- Globus Honda
KH-737/3, Mai Road, Burari, New Delhi., 110084
- Celebrate Honda- Rajgarh colony
X-1720, Rajgarh colony Jheel Scooter Market, Delhi, 110031
Users Also Viewed
- Honda CB350C
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
More Bike Options to Consider
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
