Honda CB300R
Honda CB300R Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| CB300R STD 160 kmph30 kmpl286.01 cc DISCONTINUED | โน2,19,296 | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.2,59,490* Onwards
Rs.2,22,740* Onwards
Rs.1,75,513* Onwards
Rs.1,81,460* Onwards
Rs.1,66,200* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.2,17,401* Onwards
Rs.1,98,055* Onwards
Honda CB300R Key Specs & Features
| Engine | 286.01 cc |
| Power | 31.13 PS |
| Torque | 27.5 Nm |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 146 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital

Fantastic quality. Parts like switchgear and handlebar feel lifted off from larger Hondas.

The torquey motor offers good performance and is frugal too.

Has nailed the neo-retro design theme.
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Expert Review
Despite offering decent performance and sporty riding dynamics, the Honda CB300R needs a big refresh very soon. The styling feels
...Read MoreDesign & Quality
Features & Practicality
Rider & Pillion Comfort
Engine & Performance
Ride Quality & Handling
Road Test Photos
Good Things
- Fantastic looks and premium feel
- Good low-to-midrange performance ... Read More
- Low seat height and lightweight
- Fantastic fuel efficiency
Could Be Better
- Tiny Pillion Seat
- Compact dimensions, looks like a small 150cc bike
Honda CB300R Videos
00:05:11Honda CB300R : Retro meets TronJun 03, 201937.08k ViewsBy BikeDekho
00:03:40Honda CB300R Launched | First LookFeb 08, 20197.68k ViewsBy Amarjyot Singh
Honda CB300R News & Updates
Honda CB300R Colours
Honda CB300R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Pearl Spartan Red
Matte Massive Grey
Honda CB300R Gallery
Honda CB300R has 16 images, view picture gallery of CB300R .
Honda CB300R User Reviews
- All (37)
- Looks (14)
- Price (10)
- Performance (9)
- Comfort (8)
- Engine (8)
- Power (6)
- More...
- Latest
- Best bike for every IndianHonda bikes is the best bike for every Indians , I like this bike , the comfort and features is outstanding the love this bike I ride this bike every day in city and highway, the cb 300r is the best city ride bike , the exhauste and console are very pretty and my favourite thing of this bike is looks.Read More1
- Honda Bike CB300RBuying experience is so good at time I am so excited and the looks of the bike is awesome and firing look like and lion. Bike performance is so good and maintenance and servicing is comfortable the servicing of my bike every after 3 months so it is comfortable.The colour of my bike is black and trendy.Read More
- Best bike in worldThis bike look is very beautiful and performance is very best bike material is best I ride this bike dally 50 km around and very comfortable I am rider and I suggest this bike for dally use I ride this bike in highway this very fast bike hondaCB300R always best this bike maileg is very high this bike is allrounder .Read More1
- About honda cb300rAbsolutely a great bike for 300cc lovers but there are alot of bikes which are under in this segment so i prefer if you love the comfortness and a great mileage you can go by this honda cb300 r and i personally enjoyed riding in this bike the maintenance of this bike is somewhat ok for middle class people and when it comes to perfomance it is good for me actuallyRead More1
- Honda CB300R handles very poorlyI personally feel that Honda CB300R handles very poorly compared to other bikes in this segment. The bike being light in weight, high wind speeds easily topples the whole bike and makes it exceedingly unstable at speeds above 80 kilometers per hour. I ride this bikes at city approx 34 kmpl on soft throttle which is low. I do not even hard push the bike on highways.Read More1 5
- CB300R is an entertaining and lightweight bikeHonda CB300R is an entertaining and lightweight bike that is well suited to navigate busy traffic. The 286cc engine provides for good acceleration and high ultimate speed, which makes it possible to blend in with the rest of traffic. The bikeโs controls are sharp and effortless adjusted, allowing easy turning of the bike in traffic and around corners. The bikeโs suspension system is sufficiently springy without being overly large and has an easy upright sitting position. The mileage is lower than that achievable with some sub 250cc bikes but still fairly good for a bike with 300cc engine size. In conclusion, the CB300R is the ideal city bike for urban dwellers who dislike confinement in the city but want to have fun riding.Read More1
- Accha Machine hai chota packet bada dhamakaAccha machine hai ek dum street fighter ke jaise city ride smooth hai bike ke dimensions ke vajah se chota packet bada dhamaka1
- The Bike is very good โค๏ธThe Bike is very good and performance is More High and Looking is so Awesome mileage is 30 KMPL plus and Engine is very Smooth Bike come to Good Price Range.
- Bike reviewI really like the bike very happy and very beautiful bike and the speed of the bike is very good overall
- CB300R reviewthe CB300R is praised for style, performance, and value.Its 286cc single-cylinder engine delivers a balance of power and efficiency, making it suitable for both city commuting and light touring.Read More
- View All Honda CB300R Reviews
Honda CB300R Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda CB300R is 30 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda CB300R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, 4 Stroke, SI, BS-VI Engine |
| Displacement | 286.01 cc |
| Max Torque | 27.5 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 76.0 mm |
| Stroke | 63.043 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | New Full LCD Multi Function Meter, Seat Length - 627 mm, Emergency Stop Singal, Hazard Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 4.79s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 7.35s |
| Quarter Mile | 15.57 sec @ 132.21 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 4.21s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 5.15s |
| Braking (60-0 Kmph) | 17.86m |
| Braking (80-0 Kmph) | 31.72m |
| Braking (100-0 Kmph) | 51.07m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 802 mm |
| Length | 2017 mm |
| Height | 1047 mm |
| Fuel Capacity | 9.7 L |
| Fuel Reserve | 1.9 L |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Wheelbase | 1352 mm |
| Kerb Weight | 146 kg |
| Seat height | 801 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 296 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 7.35s |
| Top Speed | 160 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 31.13 PS @ 9000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 6AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 41 mm, Upside Down |
| Suspension Rear | 7 Step adjustable monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 42,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- Console Features
Honda CB300R Questions & answers
A) For this, we would suggest you to please connect with the nearest authorized ... Read More
A) Honda has equipped the motorcycle with a slipper clutch for its 6-speed gearbox.
A) As of now, there is no official update from the brand's end. So, we would ... Read More
A) As of now, there is no official update available from the brand's end. We would ... Read More
A) The bike will be a little uncomfortable for you to handle. Even the height of ... Read More
Honda CB300R Latest Updates
June 26, 2025: According to our dealership sources, Honda has likely discontinued the CB300R in India. We have reached out to the brand for a clarification, and will update once we hear from them.
June 24, 2025: Honda has not sold a single unit of the CB300R in India in May 2025 which was the same story in the previous month as well.
Honda CB300R Brochure
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda CB300FRs 1,55,338* Onwards
Honda CB300F Flex-FuelRs 1,55,338* Onwards
Honda CB750 HornetRs 9,22,412* Onwards
Honda CB125 HornetRs 1,15,235* Onwards









