
Yamaha FZ S FI (V 2.0) विनिर्देश
| माइलेज (ARAI) | 53 Kmpl |
| विस्थापन | 149 cc |
| इंजन के प्रकार | Single Cylinder, 4 Stroke, 2-Valve, SOHC |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| अधिकतम शक्ति | 13.2 P ऐस @8000 rpm |
| अधिकतम टोर्क | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| फ्रंट ब्रेक | डिस्क |
| रियर ब्रेक | डिस्क |
| ईंधन क्षमता | 12 L |
| बॉडी टाइप | स्पोर्ट्स नेकेड बाइक्स |
| फ्यूल टाइप | पेट्रोल |
यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) फीचर
| ए बी एस | नहीं |
| मोबाइल कनेक्टिविटी | नहीं |
| LED Tail Light | हाँ |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| Fuel gauge | हाँ |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| कर्ब वजन | 133 Kg |
यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) के साथ शामिल है
| व्हीकल व ारंटी | 2 Years or 30,000 किमी |
यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Single Cylinder, 4 Stroke, 2-Valve, SOHC |
| विस्थापन | 149 cc |
| अधिकतम टोर्क | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| वाल्व प्रति सिलेंडर | 2 |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, Multiple Disc |
| गियर बॉक्स | 5 Speed |
| बोर | 57.3 mm |
| स्ट्रोक | 57.9 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 9.5:1 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | नहीं |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | स्प्लिट |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| घड़ी | नहीं |
| यात्री पीछे आराम | नहीं |
| स्टेपअप सीट | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| कैरी हुक | नहीं |
| अंडरसीट स्टोरेज | नहीं |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | नहीं |
| कैरी हुक | नहीं |
| स्टेपअप सीट | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 53 Kmpl |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | स्पोर्ट्स नेकेड बाइक्स |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 770 mm |
| लंबाई | 1990 mm |
| ऊंचाई | 1050 mm |
| ईंधन क्षमता | 12 L |
| सैडल हाइट | 790 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 160 mm |
| व्हीलबेस | 1330 mm |
| कर्ब वजन | 133 Kg |
| अतिरिक्त स्टोरेज | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | हेलोजन |
| टेललाइट | एलईडी |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| प्रोजेक्टर हेडलाइट्स | नहीं |
| एलईडी टेललाइट्स | हाँ |
| लौ आयल सूचक | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | नहीं |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| पायलट लैम्प्स | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| रेडियल टायर | हाँ |
| फ्रंट टायर प्रेशर (राइडर) | 28 psi |
| फ्रंट टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 28 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर) | 33 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 33 psi |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 107 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| पीक पावर | 13.2 P ऐस @8000 rpm |
| चलान े का प्रकार | चेन ड्राइव |
| बैटरी का प्रकार | लैड एसिड |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | टेलिस्कोपिक |
| पीछे का सस्पेंशन | Swingram |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-100/80-17 Rear :-140/60-R17 |
| पहिये का आकार | Front :-17 inch Rear :-17 inch |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | डायमंड |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
What’s Included
| व्हीकल वारंटी | 2 Years or 30,000 किमी |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
- What’s Included
एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) के विकल्पों के स्पेक्स तुलना करें
Rs.94,188* Onwards
Rs.92,270* Onwards
यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) का कम्फर्ट उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड83 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (83)
- कम्फर्ट (25)
- माइलेज (36)
- परफॉरमेंस (26)
- Looks (23)
- इंजन (19)
- Service (12)
- और...
- नई
- सबसे उपयोगी
- Verified Purchase
- The Beast in SegmentIt feels very confident when I ride this bike, the comfort, stability, performance, style every thing is top notch. The engine in this bike is very powerful and never disappoint me so far as I am using this bike from past 10 years, service cost is also minimal, I would suggest this bike to someone who loves performance and style.और पढ़ें3 1
- Nice pick up, comfortable in all segmentsNice pick up, comfortable in 3 person if you ride bike, well performance, single owner and good condition bike and documents clear, model 2016 July and mileage also good is like 42/43 kmph, shocker also good, 3rd party insurance cover, bike is black colour ( mostly person like black colour), hurry upऔर पढ़ें
- I can buy this bike 2aprThe bike is very cool..and performance very best you can go a long drive without any fear bcoz this is very comfortable and cool Looks and Design: Muscular, streetfighter-style design. LED headlamps and digital instrument cluster give it a modern look. FZ-S versions come with extra styling and color options. Comfort and Ride Quality: Upright riding posture makes it suitable for city rides and daily commuting. Well-cushioned seat and refined suspension setup handle rough roads decently. Engine Performance: 149cc fuel-injected engine with refined performance. Smooth and predictable power delivery (around 12.4 PS and 13.3 Nm). Excellent mileage (around 45-50 km/l depending on riding conditions).और पढ़ें1
- A great choiceThe bike study and stylish with good looks and the mileage provided is very good and the comfort and seating position are the main highlights ... The best sporty bulky looking commuter bike with great power and mileage with the trust of yamaha is just amazing.और पढ़ें
- Best PerformanceA bike that prioritizes comfort, and excellent mileage, making it a preferred choice for daily rides. The emphasis on safety enhances the overall beauty of the bike riding experience.और पढ़ें1
- Great BikeThis bike is a stellar choice, offering an exceptional blend of quality and affordability. With its impressive features, low-cost maintenance, and unparalleled comfort, it stands out as an excellent option for riders seeking a reliable and enjoyable experience. The bike's outstanding performance is complemented by its budget-friendly maintenance, making it an economically wise choice.और पढ़ें
- Very Good BikeVery good overall, it provides high performance, and the budget is very comfortable.3
- Muscular BikeFZ S Fi V2 refers to a specific variant of the Yamaha FZ motorcycle series. It is known for its sporty and muscular design, comfortable riding position, and efficient fuel injection system.और पढ़ें1
- This bike handling is amazingThis bike's handling is amazing and the build quality was good. The bike hit the 115-top speed. And braking control was good. The mileage was good I'll get 45-50. The only disadvantage of this bike comfortable for pillion riders (family members).और पढ़ें
- Best Fuel Efficiency BikeI used this bike since 2016. It’s a very comfortable and fuel-efficient bike for a long drive. The mileage is around 52kmpl on all types of roads.2
- View All यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) Reviews
Yamaha FZ S FI (V 2.0) कलर्स
Yamaha FZ S FI (V 2.0) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find thi ऐस information helpful?
यामाहा एफजेड एस एफआई (वर्जन 2.0) ब्रोशर
स्पेक्स, फीचर्स और कीमतों की विस्तृत जानकारी के लिए ब्रोशर डाउनलोड करें।
लोकप्रिय यामाहा 2 व्हीलर्स
- बाइक
- स्कूटर
यामाहा आर15 वी4Rs 1,66,200* Onwards
यामाहा एक्सएसआर 155Rs 1,49,990* Onwards
यामाहा एमटी 15 वर्जन 2.0Rs 1,59,000* Onwards
यामाहा 2025 एफजेड-एस एफआईRs 1,26,100* Onwards
यामाहा एफजेडएस-एफआई वी 3Rs 1,12,693* Onwards
यामाहा रेजेडआर 125 एफआई हाइब्रिडRs 74,960* Onwards
यामाहा फएसिनो 125 एफ आई हाइब्रिडRs 74,910* Onwards
यामाहा एरोक्स 155Rs 1,40,320* Onwards
यामाहा EC-06Rs 1,67,600* Onwards
जल्द लॉन्च होने वाली यामाहा बाइक और स्कूटर
- बाइक
- स्कूटर्स



यामाहा फिलानोअभी तक पुष्टि नहीं हुई संभावित लॉन्च
*दिल्ली में एक्स-शोरूम कीमत
×
हमें आपके अनुभव को कस्टमाइज करने के लिए आपके शह र की आवश्यकता है