Discontinued on Nov, 2016
यामाहा क्रक्स
Rs.39,667*
Last recorded price in 2016 दिल्ली
Latest यामाहा बाइक was launched on March 2026
| क्रक्स क्रक्स 94 kmph85 Kmpl106 cc DISCONTINUED | ₹39,667 |
Yamaha Cru एक्स Key Specs & फीचर
| इंजन | 106 सीसी |
| पावर | 7.6 PS |
| टार्क | 7.5 एनएम |
| माइलेज | 85 Kmpl |
| कर्ब वजन | 113 Kgs |
| ब्रेक्स | Drum |
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
Yamaha Crux कलर्स
Yamaha Crux is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
ब्लैक
मैरून
यामाहा क्रक्स उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड14 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (14)
- माइलेज (9)
- कम्फर्ट (7)
- Maintenance (7)
- Looks (6)
- इंजन (5)
- परफॉरमेंस (3)
- और...
- नई
- Crux is very beutiful lookCrux is very beutiful look and standard performance suitable for daily uses its ease of maintenance performance and durability very best it's rebust engine I am also ridden this bike fuel efficiency is best performance this bike mileage is 65 this time this bike is my heart this bike designed very comfortableऔर पढ़ें
- best bike under this budgetbest bike under this budget by royal yamaha.. best Feature comfort, milegae and everything..These things makes every one happy...This bike give stylish look to every youth Good bike for students ...Good bike for the cost ... Worth for money... every middle class people can buy this bike overall best bike under thiis segment if your budget is 35K you can definitely go for this bike and you will not regret your choiceऔर पढ़ें
- A good conditioned bike for the peoplesI have been using this vehicle for the past 15years since it has no other problems ang it is very easy to maintain. It gets a good result in mileage and it is very comfortable to ride this motorvechicle. Its spare parts are available on the near by shops in a cheapest rate so we can buy it easily...और पढ़ें
- Best in 100 ccBest bike in performance nd low maintenance cost best in pickup nd speed nd mileage is also very good over all all the performance of bike is aswm nd it’s very good in running and engine is also very good one bad thing in this bike is light is very poor I don’t like the bike light front light is very badऔर पढ़ें2
- Please relaunch Yamaha crux bikes It is safety vehYamaha crux is best vehicle And it's performance so good I want Yamaha crux Good mileage I'm Yamaha crux lover2
- Yamaha Crux Is Very ImpressiveThe Yamaha Crux is undeniably impressive, boasting a stylish design and excellent mileage. It's a bike that truly earns a thumbs-up in every aspect. I have a strong affinity for this bike, as it perfectly aligns with my preferences and needs.और पढ़ें
- The Suprer BikeI have had this bike for the last 20 years and no bike can beat this bike it gives the feel of a superbike while riding.
- Best BikeIt is a very classic-looking bike and has a very attractive look. It is very good in mileage and fuel economy and has very less maintenance and additional expenses. It is the best bike under this budget and very popular around the city.और पढ़ें1
- Best Bike With ComfortThis is the best bike I have ever seen. It's very comfortable, has a pleasant sound, is easy to ride, and best quality. I ride this bike since 2005, and it has a very good average.3
- Most powerful bikeMost powerful and best bike, always ultimate, look, mileage, smooth engine sound, pick up, easy handling, traffic comfort, otherwise no words are a better experience2
- View All यामाहा क्रक्स Reviews
यामाहा क्रक्स विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 4 Stroke, Air-Cooled Single Cylinder SOHC |
| विस्थापन | 106 cc |
| अधिकतम टोर्क | 7.5 Nm @ 6000 rpm |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| शुरुआत | किक स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | कार्बरेटर |
| क्लच | Wet, Multiple Disc |
| इग्निशन | CDI |
| गियर बॉक्स | 4 Speed |
| बोर | 49 mm |
| स्ट्रोक | 56 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 9.0:1 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | एनालॉग |
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | एनालॉग |
| सीट का प्रकार | एकल |
| हैंडल टाइप | एकल पीस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | एनालॉग |
| पास स्विच | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 85 Kmpl |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | कम्यूटर बाइक्स |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 735 mm |
| लंबाई | 2000 mm |
| ऊंचाई | 1075 mm |
| ईंधन क्षमता | 11 Ltrs |
| फ्यूल रिज़र्व | 2 Ltrs |
| सैडल हाइट | 780 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 160 mm |
| व्हीलबेस | 1260 mm |
| कर्ब वजन | 113 Kgs |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | 12 V - 35/35 W x 1 |
| Taillight | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 130 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 130 mm |
| रेडियल टायर | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 94 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 7.6 bhp @ 7500 rpm |
| बैटरी का प्रकार | लैड एसिड |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | टेलिस्कोपिक |
| पीछे का सस्पेंशन | Swingarm |
| आगे का ब्रेक | ड्रम |
| पीछे का ब्रेक | ड्रम |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-2.50 - 18, Rear :-2.75 - 18 |
| पहिये का आकार | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| पहियों का प्रकार | स्पोक |
| फ्रेम | डबल कारडल |
| टायर प्रकार | ट्यूब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
Did you find thi ऐस information helpful?
यामाहा क्रक्स Brochure
Download the क्रक्स brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
ट्रेंडिंग यामाहा बाइक्स
- लोकप्रिय
- जल्द आने वाली
यामाहा आर15 वी4Rs 1,66,200* Onwards
यामाहा एक्सएसआर 155Rs 1,49,990* Onwards
यामाहा एमटी 15 वर्जन 2.0Rs 1,59,000* Onwards
यामाहा 2025 एफजेड-एस एफआईRs 1,26,100* Onwards
यामाहा एफजेडएस-एफआई वी 3Rs 1,12,693* Onwards

