Discontinued on Apr, 2025
वेस्पा 946 ड्रैगन
Rs.14,27,999*
2025 में अंतिम रिकॉर्ड की गई कीमत दिल्ली
Latest वेस्पा स्कूटर was launched on February 2026
| 946 ड्रैगन Collector's Edition 45 kmpl150 सीसी DISCONTINUED | ₹14,27,999 |
Explore Similar स्कूटर
बीएमडब्ल्यू सी 400 जीटीRs.11,25,000* से शुरू
बीएमडब्ल्यू सीई 04Rs.15,25,000* से शुरू
Vespa 946 Dragon की मुख्य स्पेक्स और फीचर्स
| इंजन | 150 सीसी |
| पावर | 10.93 पीएस |
| टार्क | 11.26 एनएम |
| माइलेज | 45 केएमपीएल |
| ब्रेक्स | Double Disc |
| टायर प्रकार | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
ज्यादा स्पेसिफिकेशन देखें
Vespa 946 Dragon कलर्स
Vespa 946 Dragon is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
व्हाइट
वेस्पा 946 ड्रैगन गैलरी
वेस्पा 946 ड्रैगन उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड11 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
लोकप्रिय मेंशन
- सब (11)
- लुक (5)
- माइलेज (2)
- कीमत (2)
- कम्फर्ट (2)
- सेफ्टी (2)
- परफॉर्मेंस (2)
- और...
- नई
- Amzing budget Friendly ScootyOne of the best and cheap scooty I have ever seen. 15,91,630 Rs. Super easy to afford even for a low middle class family. That Leatherate bag on the bag is actually made up of crocodile’s skin that made it little budget friendly. The green emerald craving dragon looks super amazing and shine like anything at night and when the sun light scattered across dragon it changes color based on wavelength which is a cool feature my girlfriend and wife both love it a lot. I am going to buy this for my baby girl and she will be super happy to see it. Guys should forget buying Ninja and buy this, you partner will fall quickly in love with you, telling you.और पढ़ें3 1
- Old spicy with a new tadkaOld body with new style dragon look It's feel like a driving a monster Amazing power n track type tyre Awesome kkk
- Overall good and comfortable butOverall good and comfortable but plm with ride in mud so use this scooter in highway I recommend this to buy
- DisappointmentIt's too over price so ofc it will give u some benefits. but it won't fly in 15 lakhs so it won't worth you3
- very nice vasspanice nike vespa. 946 is the. best and collectors edition is one. of the best i love vespa 946 dragon
- What a disgGood look with vintage vibe. Overall nice. Good look, milage, safety, servicing. Only thing drawback
- Royal ScooterThis two Wheeler is so cool with its name and the design, Specially the colour of this model and the design I love the most. If we come to the performance then this vespa comes with 149 cc with good performance and speed but the mileage is a bit less, 35 kmpl.और पढ़ें
- Lovely😘🌹Very Good scooter and colour is so beautiful I love this my rating is 🌟🌟🌟🌟🌟🥰☺️☺️☺️❤️keep going
- Nothing to sayIt's very preety and looks awesome. It's performance is very good as compare to other bikes. Thanks.
- The only beastThe bike is outstanding and the maintenance, Mileage, comfortability, Safety, Design are very Awesome
- View All वेस्पा 946 ड्रैगन Reviews
वेस्पा 946 ड्रैगन विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Single cylinder, 4 stroke, 3 valve, electronic injection |
| विस्थापन | 150 सीसी |
| अधिकतम टोर्क | 11.26 Nm @ 5300 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | सिंगल |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| अंडरसीट स्टोरेज | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| कुल मिलाकर फ़ायदा | 45 केएमपीएल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 730 mm |
| लंबाई | 1965 mm |
| ईंधन क्षमता | 8 L |
| व्हीलबेस | 1405 mm |
| अतिरिक्त स्टोरेज | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | एलईडी |
| टेललाइट | एलईडी |
| मोड़ संकेत लैंप | एलईडी |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 220 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 220 mm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| पीक पावर | 10.93 P ऐस @ 7100 rpm |
| चलाने का प्रकार | बेल्ट ड्राइव |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | Single arm with coil spring and single shock absorber |
| पीछे का सस्पेंशन | Single hydraulic shock absorber with preload adjustable on 5 positions |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | डुअल चैनल |
| टायर का आकार | Front :-120/70-12 Rear :-130/70-12 |
| पहिये का आकार | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- मोटर और बैटरी
- आधार
क्या आपको यह जानकारी उपयोगी लगी?
ट्रेंडिंग वेस्पा स्कूटर
- लोकप्रिय
- जल्द आने वाली
वेस्पा जेडएक्सRs 1,13,482* से शुरू
वेस्पा 150Rs 1,39,526* से शुरू
वेस्पा 125Rs 1,25,679* से शुरू
वेस्पा ऐसRs 1,29,261* से शुरू


