![सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] सभी स्पेसिफिकेशन और फीचर्स सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] सभी स्पेसिफिकेशन और फीचर्स](https://cdn.bikedekho.com/processedimages/suzuki/suzuki-gixxer-250/640X309/suzuki-gixxer-2506431071dc092e.jpg?tr=w-230)
सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] सभी स्पेसिफिकेशन और फीचर्स
Shortlist
Rs.1,92,100* onwards
Suzuki Gixxer SF 250[2020-2024] विनिर्देश
| माइलेज (Overall) | 38 kmpl |
| विस्थापन | 249 cc |
| इंजन के प्रकार | 4-Cycle, 1-cylinder, Oil cooled |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| अधिकतम शक्ति | 26.5 P ऐस @ 9300 rpm |
| अधिकतम टोर्क | 22.2 Nm @ 7300 rpm |
| फ्रंट ब्रेक | डिस्क |
| रियर ब्रेक | डिस्क |
| ईंधन क्षमता | 12 L |
| बॉडी टाइप | स्पोर्ट्स बाइक्स |
| फ्यूल टाइप | पेट्रोल |
सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] फीचर
| ए बी एस | डुअल चैनल |
| LED Tail Light | हाँ |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| Fuel gauge | हाँ |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| कर्ब वजन | 161 kg |
| फ्यूल टैंक | 12 L |
सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] विनिर्देश
इंजन औ र ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 4-Cycle, 1-cylinder, Oil cooled |
| विस्थापन | 249 cc |
| अधिकतम टोर्क | 22.2 Nm @ 7300 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शीतलन व्यवस्था | ऑयल कूल्ड |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, multi-plate type |
| गियर बॉक्स | 6 Speed |
| बोर | 76 mm |
| स्ट्रोक | 54.9 mm |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | स्प्लिट |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| पास स्विच | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| इंजन किल स्विच | हाँ |
| प्रदर्शित | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| कुल मिलाकर फ़ायदा | 38 केएमपीएल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | स्पोर्ट्स बाइक्स |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 740 mm |
| लंबाई | 2010 mm |
| ऊंचाई | 1035 mm |
| ईंधन क्षमता | 12 L |
| सैडल हाइट | 800 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 165 mm |
| व्हीलबेस | 1345 mm |
| कर्ब वजन | 161 kg |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | एलईडी |
| टेललाइट | एलईडी |
| मोड़ संकेत लैंप | एलईडी |
| एलईडी टेललाइट्स | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 300 mm |
| रेडियल टा यर | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 150 किमी प्रति घंटा |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| पीक पावर | 26.5 P ऐस @ 9300 rpm |
| चलाने का प्रकार | चेन ड्राइव |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | टेलिस्कोपिक |
| पीछे का सस्पेंशन | स्विंग आर्म |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | डुअल चैनल |
| टायर का आकार | Front :-110/70-17, Rear :-150/60-17 |
| पहिये का आकार | फ्रंट:-431.8mm, रियर:-431.8mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- आधार
जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] के विकल्पों के स्पेक्स तुलना करें
Rs.2,59,490* से शुरू
Rs.2,22,740* से शुरू
Rs.1,32,962* से शुरू
Rs.1,22,779* से शुरू
Rs.1,66,200* से शुरू
Rs.1,59,000* से शुरू
Rs.2,17,401* से शुरू
Rs.1,26,100* से शुरू
सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] का कम्फर्ट उ पयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड134 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
लोकप्रिय मेंशन
- सब (134)
- कम्फर्ट (38)
- लुक (51)
- इंजन (43)
- पावर (43)
- परफॉर्मेंस (40)
- रफ़्तार (30)
- और...
- नई
- Power-packed bike in the segmentHigh performance engine capable of 150+ upper speed limit. Engine shines even in 6th gear performance.Good road presence. Easy handling and decent riding comfort for a sports bike. Braking is decent. Good service by suzuki service center. Overall a good bike for city rides and can good a bit of offroad as it has good ground clearance.और पढ़ें2
- Excellent mixture of ride and comfortExcellent mixture of ride and comfort with a sweet acceleration. Runs smooth with comfortable cruising. Less maintenance required with an good average. Can be considered to be used by a new rider easy to ride and nimble. Controlling and breaking is also good.Comes with a very good headlight visibilityऔर पढ़ें
- Not comfortable bike 😡😡😡Not comfortable at allWhen this bike is driven 50 km, there is main pain in the body, there is main pain in the camera or there is full load in the main...this bike is not at all comfortable, it is not a comfortable normal bike mainly...mainly this bike is long. There was a bar on the raid...it was not comfortable. performance or mileage what if it is not comfortable? you are the worst bike of allऔर पढ़ें3
- It's too comfortable and goodIt's too comfortable and good speed an I love this bike I like bikes position bhot achi hai gadi me tho sabko suggest karunga yehi Lena bike
- Best bike for new studentsBest bike for new students the seat is so comfortable and pillion comfort is also so good Best bike in the segment worth buying it
- Great Performance BikeThe 250cc gixxer are a bit sporty to. So if you're not riding it correctly, you will start feeling pain in your wrists and shoulders. The naked version has a slightly more raised handlebars then the faired one. But the posture is comfortable and both these bikes will do well for long rides too.और पढ़ें1
- My First BikeThe bike is suitable for both touring and racing. The riding comfort surpasses that of RC 200 or R15M V4. Although the RPM is low at 9300, I don't perceive it as a drawback. It reaches a top speed of 152 or 153, after which there are slight glitches, but the handling remains good even at that speed. This is my personal experience, which is why I wanted to share it with you. Additionally, after some modifications like adding a windshield, Angel eyes, and changing the exhaust, this bike looks even more impressive than other 200 or 250 CC bikes.औ र पढ़ें1
- Suzuki Gixxer SF 250 Sporty Sophistication UnveiledFor me, the Suzuki Gixxer SF 250 is more of a statement in terms of expression than a true superbike. The hardly conspicuous forwarding position achieves the ideal balance of sportiness and comfort, adding a motivating touch. Not only does it fulfill my desire for celerity, but it also exhibits dynamism and effectiveness with a celerity of more than 40 km/l. The race-inspired faculty and dégagé design emblematize my passion for exhilarating lifts. The Gixxer SF 250 is more than precisely a bike; it's a hallmark of my love for stylish, significant motorbikes that turn every lift into an instigative trip.और पढ़ें1
- Stylish Power UnleashedRiding the Suzuki Gixxer SF 250 has been a delight. Its 250-cc engine strikes a great balance, offering power for city commutes and the thrill of open-road rides. The full-fairing design not only adds a sporty edge but also improves aerodynamics, making the ride smoother. Comfort is a standout feature; the well-designed seat ensures I can enjoy long journeys without feeling tired. Whether it's the responsive handling or the sleek look, the Gixxer SF 250 impresses on various fronts. With its competitive price, it's a compelling choice for riders seeking a stylish and performance-driven 250cc bike. Overall, my experience has been fantastic.और पढ़ें1
- A Dynamic Blend Of Power and PrecisionThe marriage of performance and style is made real with Suzuki’s Gixxer SF 250. The start-up of the 249cc engine is thrilling and the uninterrupted power flow makes it a perfect machine for driving on the road. Aerodynamic bodywork with a smooth motorcycle fairing makes this bike not only look stylish, but it also provides additional stability at higher speeds. Its handling is responsive; able to negotiate twists and turns with great delicateness which makes its performance on urban commutation as well as sporty rides an exuberant one. Essential information is readily available through the digital instrument cluster. A well-padded seat and comfortably designed ergonomics are such that not even prolonged rides lead to fatigue. In general, the Gixxer SF 250 excites with a balanced prowess, which is an attractive option for people who want a perfect balance of performance and ride comfort.और पढ़ें1
- View All सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] Reviews
Suzuki Gixxer SF 250[2020-2024] कलर्स
Suzuki Gixxer SF 250[2020-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
क्या आपको यह जानकारी उपयोगी लगी?
सुजुकी जिक्सर एसएफ 250 [2020-2024] ब्रोशर
स्पेक्स, फीचर्स और कीमतों की विस्तृत जानकारी के लिए ब्रोशर डाउनलोड करें।
लोकप्रिय सुजुकी 2 व्हीलर्स
- बाइक
- स्कूटर
सुजुकी हायाबुसाRs 18,06,107* से शुरू
सुजुकी जिक्सर एसएफRs 1,35,129* से शुरू
सुजुकी वी-स्ट्रॉम एसएक्सRs 1,99,018* से शुरू