Discontinued on Dec, 2011
रॉयल एनफील्ड बुलेट इलेक्ट्रा
Rs.1,06,000*
Last recorded price in 2011 दिल्ली
Latest रॉयल एनफील्ड बाइक was launched on April 2026
| रॉयल एनफील्ड बुलेट इलेक्ट्रा std 35 kmpl346 cc DISCONTINUED | NA |
Explore Similar बाइक्स
टीवीएस रेडरRs.82,000* Onwards
टीवीएस अपाचे आरटीआर 160Rs.1,12,190* Onwards
बजाज पल्सर एन160Rs.1,16,142* Onwards
बजाज पल्सर एनएस200Rs.1,32,962* Onwards
होंडा एसपी 125Rs.88,528* Onwards
हीरो स्पलेंडर प्लसRs.76,177* Onwards
हीरो एक्सट्रीम 125आरRs.90,800* Onwards
होंडा शाइनRs.81,502* Onwards
रॉयल Enfield Bullet Electra Key Specs & फीचर
| इंजन | 346 सीसी |
| पावर | 19.8PS |
| टार्क | 28एनएम |
| माइलेज | 35 केएमपीएल |
| कर्ब वजन | 180 kg |
| ब्रेक्स | Disc |
- मुख्य स्पेक्स
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
रॉयल एनफील्ड बुलेट इलेक्ट्रा उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड4 उ पयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (4)
- Maintenance (2)
- Experience (2)
- Seat (1)
- कम्फर्ट (1)
- लाइट्स (1)
- टॉर्क (1)
- और...
- नई
- Truly made like a gun.Very nice ride experience. Low maintenance. Heavy engine with great torque. I have enjoyed with full family for very long rides During home to Office going i have enjoyed pillion riders. I have Installed heavy head light worth rs 6000/ which gives great light on long drives. Larger ground clearance gives smooth riding.और पढ़ें
- Great BikeOverall good experience with bike. Had great time with it Running was very less so didn't used it much. Allow is bonus, Loved them...color is nice, disc brake works fine. Self is pain and didnt work. Seat is comfortable. Feels great when i ride itऔर पढ़ें
- Reviewing bullet electra 350Overall best bike for long term use and maintenance is amazing little costly for fuel affordability otherwise outstanding performance and appearance is awesome..
- The Royal Rideit gives a different type of feeling while riding, I am very happy to be a proud member of the Enfield family, the mileage and sound of this beast is on the next level.
- View All रॉयल एनफील्ड बुलेट इलेक्ट्रा Reviews
रॉयल एनफील्ड बुलेट इलेक्ट्रा विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 4Stroke SingleCylinder AirCooled OHV |
| विस्थापन | 346 cc |
| अधिकतम टोर्क | 28Nm@4000rpm |
| शुरुआत | किक स्टार्ट ओनली |
| क्लच | वेट मल्टीप्लेट |
| इग्निशन | ट्विनस्पार्क |
| गियर बॉक्स | 4Speed |
| बोर | 70 mm |
| स्ट्रोक | 90 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 8.5 : 1 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 35 क ेएमपीएल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 750 mm |
| लंबाई | 2120 mm |
| ऊंचाई | 1080 mm |
| ईंधन क्षमता | 13.5 ltr |
| फ्यूल रिज़र्व | 1.25 litre |
| सैडल हाइट | 740 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 140 mm |
| व्हीलबेस | 1370 mm |
| कर्ब वजन | 180 kg |
| टोटल वेट | उपलब्ध नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 19.8bhp@5250rpm |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-3.25 x 19" Rear :-3.25 x 19" |
| पहिये का आकार | Spokes |
| पहियों का प्रकार | स्पोक |
| फ्रेम | उपलब्ध नहीं |
| टायर प्रकार | ट्यूब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- माइलेज और परफॉरमेंस
- माइलेज और कैपेसिटी
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
Did you find thi ऐस information helpful?
ट्रेंडिंग रॉयल एनफील्ड बाइक्स
- लोकप्रिय
- जल्द आने वाली
रॉयल एनफील्ड कॉन्टिनेंटल जीटी 650Rs 3,53,105* Onwards

