
Royal Enfield Himalayan BS4 विनिर्देश
| माइलेज (City) | 29.48 kmpl |
| विस्थापन | 411 cc |
| इंजन के प्रकार | Single Cylinder, 4 stroke, Air cooled, SOHC |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| अधिकतम शक्ति | 24.83 P ऐस @ 6500 rpm |
| अधिकतम टोर्क | 32 Nm @ 4 250 rpm |
| फ्रंट ब्रेक | डिस्क |
| रियर ब्रेक | डिस्क |
| ईंधन क्षमता | 15 Ltrs |
| बॉडी टाइप | एडवेंचर टूरर बाइक्स |
| फ्यूल टाइप | पेट्रोल |
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 फीचर
| ए बी एस | नहीं |
| मोबाइल कनेक्टिविटी | नहीं |
| LED Tail Light | हाँ |
| स्पीडोमीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| Fuel gauge | हाँ |
| टैकोमीटर | एनालॉग |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| कर्ब वजन | 191 Kg |
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 के साथ शामिल है
| व्हीकल वारंटी | 1 सा ल or 10,000 किमी |
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 ऐप फीचर्स
| लो बैटरी अलर्ट | हाँ |
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Single Cylinder, 4 stroke, Air cooled, SOHC |
| विस्थापन | 411 cc |
| अधिकतम टोर्क | 32 Nm @ 4 250 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर् ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, Multi-Plate |
| इग्निशन | Digital electronic ignition |
| गियर बॉक्स | 5 Speed |
| बोर | 78 mm |
| स्ट्रोक | 86 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 9.5:1 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | एनालॉग और डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | नहीं |
| स्पीडोमीटर | एनालॉग |
| टैकोमीटर | एनालॉग |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | स्प्लिट |
| हैंडल टाइप | एकल पीस |
| स्टेपअप सीट | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| अंडरसीट स्टोरेज | नहीं |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| स्पीडोमीटर | एनालॉग |
| टैकोमीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| फ्यूल गेज | एनालॉग |
| पास स्विच | हाँ |
| स्टेपअप सीट | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| शहर का माइलेज | 29.48 केएमपीएल |
| हाईवे का माइलेज | 34.53 केएमपीएल |
| एक्सीलरेशन (0-100 किमी/घंटा) | 12.27s |
| तिमाही मील | 18.25s@115.33 kmph |
| रोल-ऑन (30-70 किलोमीटर/घंटा) | 6.9s |
| रोल-ऑन (40-80 किलोमीटर/घंटा) | 9.72s |
| ब्रेकिंग (60-0 किमी/घंटा) | 2.60s, 19mm |
| ब्रेकिंग (80-0 किमी/घंटा) | 3.49s, 36.25mm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | एडवेंचर टूरर बाइक्स |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 840 mm |
| लंबाई | 2190 mm |
| ऊंचाई | 1360 mm |
| ईंधन क्षमता | 15 Ltrs |
| सैडल हाइट | 800 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 220 mm |
| व्हीलबेस | 1465 mm |
| कर्ब वजन | 191 Kg |
| अतिरिक्त स्टोरेज | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | हेलोजन |
| टेललाइट | एलईडी |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| एलईडी टेललाइट्स | हाँ |
| लौ बैटरी इंडिकेटर | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 300 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 240 mm |
| रेडियल टायर | हाँ |
| फ्रंट टायर प्रेशर (राइडर) | 28 psi |
| फ ्रंट टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 28 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर) | 32 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 34 psi |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| 0-100 किमी/घंटा (sec) | 12.27s |
| उच्चतम गति | 122 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| पीक पावर | 24.83 P ऐस @ 6500 rpm |
| चलाने का प्रकार | चेन ड्राइव |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | Telescopic Forks |
| पीछे का सस्पेंशन | Monoshock with Linkage |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-90/90 - 21, Rear :-120/90 - 17 |
| पहिये का आकार | Front :- 21 inch, Rear :-18 inch |
| पहियों का प्रकार | स्पोक |
| फ्रेम | Half-Duple एक्स Split Cradle Frame |
| टायर प्रकार | ट्यूब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
What’s Included
| व्हीकल वारंटी | 1 साल or 10,000 किमी |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
ऐप फीचर्स
| लो बैटरी अलर्ट | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
- What’s Included
- ऐप फीचर्स
हिमालयन बीएस4 के विकल्पों के स्पेक्स तुलना करें
Rs.1,99,000* Onwards
Rs.1,99,018* Onwards
Rs.2,45,984* Onwards
Rs.1,98,111* Onwards
Rs.1,58,594* Onwards
Rs.1,98,111* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 का कम्फर्ट उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड62 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (62)
- कम्फर्ट (22)
- पावर (15)
- माइलेज (12)
- इंजन (11)
- Seat (9)
- Looks (9)
- और...
- नई
- Verified Purchase
- The Himalayan 411 non absThe Himalayan 411 non abs is a versatile and rugged motorcycle designed for adventurer touring.the bike’s long travel suspension comfortably seats and high ground clearance make it well suited for off road adventureऔर पढ़ें
- Remarkable ChoiceThe optimal choice for both highway cruising and off-roading adventures. Noteworthy for its comfortable seating and impressive engine sound. What's more remarkable is its affordability.और पढ़ें1
- Value For MoneyI had a great experience with Royal Enfield Himalayan. No other bike can offer this level of comfort in the terrain like Ladakh and Spiti.
- Himalayan ComfortableThe good grip on both off-road and city roads and comfortable seating position. It feels even more comfortable on long rides on highways.
- My Knight FuryI had a lot of fun with my Himalayan. I love the performance of my bike, off-road it is a beast. It is very easy to handle. But it lacks a bit of power on the highway (Top SPEED- 140 KMPH). I never have any problem with the mileage. It roughly gives 29-30kmpl mileage on the highways and 26-27kmpl in the city traffic. Long-distance travel comfort is very good. Service cost will be around Rs.3500 for every 5000 km.और पढ़ें
- Best BikeAs a Himalayan owner, I'm enjoying this bike... This bike is built for off-roading and touring, also it is comfortable in the city ride too.
- My Best Bike Till Now - Royal Enfield HimalayanRoyal Enfield Himalayan is an excellent bike full comfort, one of the best look on the road, while riding you feel like you are riding a very expensive superbike. It has got good speed.और पढ़ें2
- Made For Himalayas - Royal Enfield HimalayanI have bought Royal Enfield Himalayan after selling my KTM RC 200. Initially, I was not quite sure, if I am making a wise decision. However, When I made my plan to buy this bike it was such ease for my life. 1. The buying experience was very easy and smooth, the sales staff was very supportive. They brief me everything about the bike before I should take it home. I have got my bike in just 10 days of the waiting period. 2. Riding this bike is so comfortable and good. I never felt tired on the seat even driving for more than 700 km in a single stretch. I drove it to Himalayas and Ladakh. I feel like it is made for adventures journey. 3. It looks awesome. It makes a clear difference when you ride this and other bikes. I love sleet colour. 4. The performance of Royal Enfield Himalayan is unbelievable. No bike can beat it in performance and power. 5. I got an average mileage of 30-35 kmpl on the complete trip of Ladakh. I observed Its balance, pick up, power, braking, grip with the old bikes I had, everything was unbeatable. 6. After-sales service is good. Royal Enfield provides roadside assistance all over India. I love it's firing noise. 7. To be honest maintenance of this bike is a bit costly, however, it is all worth it when you ride this bike. The only con of this bike is its height. This might be a bit uncomfortable for the people who are less than 5'6".और पढ़ें18
- The Best Value For Money BikeRoyal Enfield Himalayan has minimum vibration, technologically advanced compared to other models of Royal Enfield. Very comfortable seat and seat height, which helps the short riders to handle it with extreme ease. Altogether its a beautiful piece of machinery. It comes with dual-channel abs. Lacks the royal Enfield signature thump. The best motorcycle any day.और पढ़ें4
- Bike for Tall PeopleActually, I am a tall man and the best bike that suite me is Himalayan. Royal Enfield Himalayan comes with gradual ground clearance and very good performance with 400 CC engine replacement, I feel so much comfortable with the seat height and riding position.और पढ़ें2
- View All रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 Reviews
Royal Enfield Himalayan BS4 कलर्स
Royal Enfield Himalayan BS4 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find thi ऐस information helpful?
रॉयल एनफील्ड हिमालयन बीएस4 ब्रोशर
स्पेक्स, फीचर्स और कीमतों की विस्तृत जानकारी के लिए ब्रोशर डाउनलोड करें।
लोकप्रिय रॉयल एनफील्ड 2 व्हीलर्स
रॉयल एनफील्ड कॉन्टिनेंटल जीटी 650Rs 3,53,105* Onwards
रॉयल एनफील्ड हंटर 350Rs 1,37,640* Onwards
रॉयल एनफील्ड बुलेट 350Rs 1,64,423* Onwards
रॉयल एनफील्ड क्लासिक 350Rs 1,85,854* Onwards
रॉयल एनफील्ड हिमालयन 450Rs 3,05,736* Onwards