Discontinued on Apr, 2026
होंडा एक्स-एडीवी
Rs.13,51,366*
2026 में अंतिम रिकॉर्ड की गई कीमत दिल्ली
Latest होंडा स्कूटर was launched on February 2026
| एक्स-एडीवी एसटीडी 168 kmph27.77 kmpl745 cc DISCONTINUED | ₹13,51,366 |
Explore Similar स्कूटर
बीएमडब्ल्यू सी 400 जीटीRs.11,25,000* Onwards
बीएमडब्ल्यू सीई 04Rs.15,25,000* Onwards
Honda X-ADV की मुख्य स्पेक्स और फीचर्स
| इंजन | 745 सीसी |
| पावर | 58.59 पीएस |
| टार्क | 69 एनएम |
| माइलेज | 27.77 केएमपीएल |
| कर्ब वजन | 237 kg |
| ब्रेक्स | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
ज्यादा स्पेसिफिकेशन देखें
Honda X-ADV कलर्स
Honda X-ADV is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
ग्रेफाइट ब्लैक
पर्ल ग्लेयर व्हाइट
होंडा एक्स-एडीवी गैलरी
होंडा एक्स-एडीवी उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस् ड2 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (2)
- Experience (1)
- माइलेज (1)
- इंजन (1)
- कम्फर्ट (1)
- Seat (1)
- Noise (1)
- और...
- नई
- Detailed review of X-advAs it is the fastest scooter on rode currently it comes with great features and stability plus it gives a decent mileage as a good engine installed in it. It can still give around 24-25kml/L as a constant and the look and feel on this is so futuristic and the road presence this scooter has is unmatchable best investment i can ever think ofऔर पढ़ें1 1
- Good for travellingBike is good for long distance travelling, rider and pillion both have a comfortable seating position. Using in city is also good but most probably better for travelling. Smooth riding experience but some riders experience rattling noise from the screen on bumpy roads. Many riders praise the x adv for long distance touring and comfort.और पढ़ें2
- View All होंडा एक्स-एडीवी Reviews
होंडा एक्स-एडीवी विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 4-Stroke, 8-Valve ऐस Parallel-Twin SOHC, Liquid Cooled |
| विस्थापन | 745 cc |
| अधिकतम टोर्क | 69 Nm @ 4750 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 2 |
| शीतलन व्यवस्था | लिक्विड कूल्ड |
| वाल्व प्रति सिलेंडर | 4 |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | 2 एक्स Wet Muliplate Clutch |
| गियर बॉक्स | 6 Speed |
| बोर | 77 mm |
| स्ट्रोक | 80 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 10.7 |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| स्पार्क प्लग | 1 Per Cylinder |
| कैलिपर - फ्रंट | 4 Piston |
| कैलिपर - रियर | 1 Piston |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | ब्लूटूथ |
| मार्गदर्शन | हाँ |
| कॉल/एसएमएस चेतावनी | हाँ |
| यूएसबी चार्जिंग पोर्ट | हाँ |
| संगीत नियंत्रण | हाँ |
| क्रूज कंट्रोल | हाँ |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| वैरिएंट की अतिरिक्त विशेषताएं | Honda RoadSync, Riding Modes – Standard | Sport | Rain | Gravel, Selectable Torque Control (HSTC), Whether Update |
| सीट का प्रकार | सिंगल |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| कैरी हुक | हाँ |
| अंडरसीट स्टोरेज | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| राइडिंग मोड्स | हाँ |
| ट्रैक्शन कंट्रोल | हाँ |


