![होंडा एसपी 125 [2019-2024] सभी स्पेसिफिकेशन और फीचर्स होंडा एसपी 125 [2019-2024] सभी स्पेसिफिकेशन और फीचर्स](https://cdn.bikedekho.com/processedimages/honda/sp-125/640X309/sp-125646c75592a63c.jpg?tr=w-230)
Honda SP 125 [2019-2024] विनिर्देश
| माइलेज (Overall) | 60 kmpl |
| विस्थापन | 123.94 cc |
| इंजन के प्रकार | 4 स्ट्रोक, एसआई इंजन |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| अधिकतम शक्ति | 10.87 P ऐस @ 7500 rpm |
| अधिकतम टोर्क | 10.9 Nm @ 6000 rpm |
| फ्रंट ब्रेक | ड्रम |
| रियर ब्रेक | ड्रम |
| ईंधन क्षमता | 11.2 L |
| बॉडी टाइप | कम्यूटर बाइक्स |
| फ्यूल टाइप | पेट्रोल |
होंडा एसपी 125 [2019-2024] फीचर
| ब्रेकिंग प्रकार | कंबाइंड ब्रेकिंग व्यवस्था |
| सर्विस दिउ सूचक | हाँ |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| कर्ब वजन | 116 kg |
| फ्यूल टैंक | 11.2 L |
होंडा एसपी 125 [2019-2024] के साथ शामिल है
| व्हीकल वारंटी | 3 Years |
होंडा एसपी 125 [2019-2024] विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 4 स्ट्रोक, एसआई इंजन |
| विस्थापन | 123.94 cc |
| अधिकतम टोर्क | 10.9 Nm @ 6000 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शुरुआत | किक और सेल्फ स्टार्ट |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Multiple Wet Clutch |
| गियर बॉक्स | 5 Speed |
| बोर | 50 mm |
| स्ट्रोक | 63.1 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 10.0:1 |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| वैरिएंट की अतिरिक्त विशेषताएं | Gear position Indicator, Eco Indicator. |
| सीट का प्रकार | सिंगल |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| ब्रेकिंग प्रकार | कंबाइंड ब्रेकिंग व्यवस्था |
| सर्विस दिउ सूचक | हाँ |
| स्पीडोमीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| फ्यूल गेज | डिजिटल |
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| अतिरिक्त फीचर्स | Gear position Indicator, Eco Indicator. |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| इंजन किल स्विच | हाँ |
| प्रदर्शित | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| कुल मिलाकर फ़ायदा | 60 केएमपीएल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | कम्यूटर बाइक्स |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 785 mm |
| लंबाई | 2020 mm |
| ऊंचाई | 1103 mm |
| ईंधन क्षमता | 11.2 L |
| सैडल हाइट | 790 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 160 mm |
| व्हीलबेस | 1285 mm |
| कर्ब वजन | 116 kg |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | एलईडी |
| टेललाइट | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| कम ई ंधन संकेतक | हाँ |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | हाँ |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 130 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 130 mm |
| फ्रंट टायर प्रेशर (राइडर) | 25 psi |
| फ्रंट टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 25 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर) | 33 psi |
| रियर टायर प्रेशर (राइडर और पिलियन) | 41 psi |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 100 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| पीक पावर | 10.87 P ऐस @ 7500 rpm |
| चलाने का प्रकार | चेन ड्राइव |
| बैटरी की क्षमता | 12V/4AH |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | टेलिस्कोपिक |
| पीछे का सस्पेंशन | हाइड्रोलिक प्रकार |
| आगे का ब्रेक | ड्रम |
| पीछे का ब्रेक | ड्रम |
| टायर का आकार | Front :-80/100-18 Rear :-100/80-18 |
| पहिये का आकार | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | डायमंड प्रकार |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
What’s Included
| व्हीकल वारंटी | 3 Years |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज औ र कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- आधार
- What’s Included
SP125 [2019-2024] के विकल्पों के स्पेक्स तुलना करें
Rs.82,000* Onwards
Rs.1,12,190* Onwards
Rs.87,255* Onwards
Rs.1,10,896* Onwards
Rs.88,528* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Rs.81,502* Onwards
होंडा एसपी 125 [2019-2024] का कम्फर्ट उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड460 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (460)
- कम्फर्ट (152)
- माइलेज (215)
- Looks (154)
- परफॉरमेंस (118)
- इंजन (90)
- Experience (60)
- और...
- नई
- 125 cc bikes Demon SP125I like to purchase A Family Bike Then I see that sp125 Bike It's Looks And Stylish My Mind changed to sp125 Then mileage and Confirm for family and long usage 28/10/2025 4 years I ride total kms 95619 Excellent No boring Too ride its definitely Suitable for aged and youngsters fully safety bike Nineteen thousand kms Ride smoothly I like to change engine spare Now fully changed new part at my bike Yes sure .....I recommended this Bike for every one ...who sees To mileage and Comfortable and Stylish and heavy duty ... Choose sp125 Bike so Most people Purchase sp125bike yours life is so good thenऔर पढ़ें1 1
- Sp 125 is The best bikeVery good Bike No engine Problem no mentanance disk quality is very good . And the most point is millage is very good long drive good bike . And firing is very smooth . Very comfortable bike. No engine problem. Best part is different types of colour is available. And digital speedometer is very goodऔर पढ़ें
- Nice it's a very goodNice it's a very good it's very good quality it's ver cheap price nice things on it it's very very comfortable it's a very safe for ride it's a best company it's has a high mileage it's a very nice design it's a very profitable deal tu buy this it's a very nice Nice it's a very a good I am very happy to buy thisऔर पढ़ें
- Fantastic bikeIt's was a amazing bike superb quality & comfort, good mileage, Good for long drive. Disk brakes are also good, Honda engine is known for its reliability & service after sales service are also great best power & mileage bike it's for all youngster sports look bike ,overall best mileage & comfortable bike.और पढ़ें
- This HONDA SP 125 IThis HONDA SP 125 I t's a family bike, very comfortable to ride long, it give more mileage, it's perfomance is very good at all, I have riding this bike at last two years I love this bike everyone can buy this bike this bike will give you positive energy and then maintenance cost is very low soo I love it the bike look like an Dynamic type tank that gives more pick upऔर पढ़ें
- Brand new bikeOverall, the bike tre marlin is an a fantastic bike that delivers solid performance, if you talking of milega that is good and very comfortable bike, Even the family feels comfortable on this bike, and it looks very nice brother, and it will run comfortably in low maintenance, overall that is good for man/ boyऔर पढ़ें1
- Honda Sp 125I brought this bike because of stylish look as well as mileage.... This bike having low maintenance cost and No compromise in mileage.... because getting 70-75KM/L without any issue. Not only that, for comfort this is the best bike for riding. Without any trouble total 150Kg to 180Kg (rider + pillion) can ride at a time.और पढ़ें1
- Best bikesIt's a family bike, very comfortable to ride long, it give more mileage, it's perfomance is very good at all, I have riding this bike at last two years I love this bike everyone can buy this bike this bike will give you positive energy and then maintenance cost is very low soo I love it the bike look like an Dynamic type tank that gives more pick upऔर पढ़ें
- Bought a brand new bikeBought a brand new bike for my father this year. Used it more than 10k KMs. He is feeling comfortable when he rides the bike. He usually drive 20-25 KMs daily. It is good family vehicle and use it for multiple purposes.services done properly. Good mileage and good pickup. No backpain when we drive for a long distance.और पढ़ें
- Family starOne of the Best comfort and mileage bike. The engine reliability is a best portion of the Honda and comfort seating for rider and pillion seating. Most comfortable for a city usage and easy to maintaining and maintain is reasonable for this one. Honda really work in a best family two wheeler and comfortऔर पढ़ें
- View All होंडा एसपी 125 [2019-2024] Reviews
Honda SP 125 [2019-2024] कलर्स
Honda SP 125 [2019-2024] is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find thi ऐस information helpful?
होंडा एसपी 125 [2019-2024] ब्रोशर
स्पेक्स, फीचर्स और कीमतों की विस्तृत जानकारी के लिए ब्रोशर डाउनलोड करें।
लोकप्रिय होंडा 2 व्हीलर्स
- बाइक
- स्कूटर
होंडा एसपी125Rs 88,528* Onwards
होंडा शाइनRs 81,502* Onwards
होंडा सीबी350 एच'नेसRs 1,92,700* Onwards
होंडा यूनिकॉर्नRs 1,13,605* Onwards
होंडा सीबी350आरएसRs 1,97,500* Onwards
होंडा एक्टिवा 6 जीRs 75,583* Onwards
होंडा एक्टिवा 125Rs 89,406* Onwards
होंडा एक्टिवा ईRs 1,18,147* Onwards
होंडा डियो 125Rs 87,258* Onwards
होंडा डियोRs 70,309* Onwards
जल्द लॉन्च होने वाली होंडा बाइक और स्कूटर
- बाइक
- स्कूटर्स