Discontinued on Nov, 2014
होंडा सीबी डेज़लर
Rs.67,759*
Last recorded price in 2014 दिल्ली
Latest होंडा बाइक was launched on February 2026
| सीबी डेज़लर स्पोर्ट्स 60 Kmpl149.1 cc DISCONTINUED | ₹67,759 |
Explore Similar बाइक्स
टीवीएस रेडरRs.82,000* Onwards
टीवीएस स्पोर्टRs.55,500* Onwards
बजाज पल्सर 125Rs.87,255* Onwards
बजाज प्लेटिना 110Rs.69,832* Onwards
हीरो स्पलेंडर प्लसRs.76,177* Onwards
हीरो एचएफ डीलक्सRs.58,977* Onwards
होंडा शाइनRs.81,502* Onwards
हीरो Splendor Plus XTECRs.79,703* Onwards
होंडा सीबी Dazzler Key Specs & फीचर
| इंजन | 149.1 सीसी |
| पावर | 14 PS |
| टार्क | 12.74 एनएम |
| माइलेज | 60 Kmpl |
| कर्ब वजन | 138 Kgs |
| ब्रेक्स | Double Disc |
- Fuel gauge
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
होंडा सीबी डेज़लर उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड9 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (9)
- माइलेज (3)
- Looks (2)
- कीमत (2)
- Service (2)
- कम्फर्ट (2)
- Rear (1)
- और...
- नई
- Best 150 ccUsed for 10 years, i can say perfect combination of comfort, mileage and pick up, the most underrated 150cc bike. It got excellent mileage, good peak up, sharp corners, good weight distribution which helped control the bike in sudden braking I was amazed by its braking distance, it's very good considering no ABS.और पढ़ें
- The Bike Which Was Ahead Of Its Time.I know this bike was discontinued but this bike didn't deserve the hate it got ,the bike was ahead of its time the bike had 2 disc brake , digital speedometer, digital fuel gauge ,autostart and many more cool features and it was launched in 2011 if it was launched now people would have loved it.और पढ़ें1
- Amazing BikeExcellent build quality. One of the best mileage givers in the 150 cc segment. Comfort well suited for long drives. The headlight had a decent throw for dark patches on the highway. Precise gearbox. Premium Paint quality, even after 10 years of continuous use, not even a single paint fading anywhere on main body panels.और पढ़ें1
- Good Bike - Honda CB DazzlerHonda CB Dazzler is a superbike.
- Long commuter.It is a very good and smooth bike. Great for long trips.
- wont suggest to my best friendi purchased this bike in Feb 2011 impressed with the looks and smooth engine characterstic of honda bikes yes i am satisfied with the smooth ride but i give only 5 out of 10 for pick up much less for a 150 cc bike disc break is not satisfactory rear tyre sliding observed while applying disc break no kick start it has not caused any problem in the three months but cant say anything abt winter season bike is priced too high compared to peer bikes but cant say one feauture that differentiates from peer bikesऔर पढ़ें3 2
- Not Satisfied with Disc..I got this bike three month back I am very much happy with the performancemileageeverything The problem i am facing in disc brakeDisc brake producing noise while applying brake I serviced my bike still i am getting huge noiseI got some problem in passing light But it is corrected Over all its superb bikeऔर पढ़ें
- kick start is requireddazzler don't have option for kick start, at showroom they says it is not required, but my dazzler is showing morning sickness in these winter morning, after giving chock also it difficult to start, its just 1.5 month and twice I faced this experience. power performance and milage are satisfactory but not having kick is a laging part, as per my experience honda unicon would have been a better option to buy than dazzler, as unicon have same power less price and have kick start.और पढ़ें4
- Overall Satisfactory BikeLooks wise very gud one and features are also good. but my concern is that mileage is very poor. May be it is due to new one and after one service mileage will be good. One new probs I found that is self start, whenever I am starting my bike after a lonf period it is not so easy to start, Taking few minutes to start. Is anybody having knowledge about this probs...??? As I am not having so much knowledge about this and this is my 1st bike. But Overall ranking is good and one can invest their money on this stylish dazzler......और पढ़ें2
- View All होंडा सीबी डेज़लर Reviews
होंडा सीबी डेज़लर विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| विस्थापन | 149.1 cc |
| अधिकतम टोर्क | 12.74 Nm @ 6500 rpm |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| क्लच | वेट मल्टीप्लेट |
| इग्निशन | Digital CDI (Multi Mapping) |
| गियर बॉक्स | Constant Mesh, 5 Speed Gear |
| बोर | 57.3 mm |
| स्ट्रोक | 57.8 mm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| फ्यूल गेज | डिजिटल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 60 Kmpl |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 754 mm |
| लंबाई | 2073 mm |
| ऊंचाई | 1085 mm |
| ईंधन क्षमता | 12 Ltrs |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 162 mm |
| व्हीलबेस | 1328 mm |
| कर्ब वजन | 138 Kgs |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 14 bhp @ 8500 rpm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-80/100 17"-MC 46P Rear :-110/80 17"-MC 57P |
| पहिये का आकार | अल ॉय |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | Advance Design डायमंड Frame |
| टायर प्रकार | ट्यूब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- माइलेज और कैपेसिटी
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
Did you find thi ऐस information helpful?
होंडा सीबी डेज़लर Brochure
Download the सीबी डेज़लर brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
ट्रेंडिंग होंडा बाइक्स
- लोकप्रिय
- जल्द आने वाली
- Series
होंडा SP125Rs 88,528* Onwards
होंडा शाइनRs 81,502* Onwards
होंडा यूनिकॉर्नRs 1,13,605* Onwards
होंडा सीबी350 एच'नेसRs 1,92,700* Onwards
होंडा सीबी350आरएसRs 1,97,500* Onwards
होंडा सीबी300एफRs 1,55,338* Onwards
होंडा सीबी300एफ फ्लेक्स-फ्यूलRs 1,55,338* Onwards
होंडा सीबी750 हॉर्नेटRs 9,22,412* Onwards
होंडा सीबी125 हॉर्नेटRs 1,15,235* Onwards
*दिल्ली में एक्स-शोरूम कीमत
×
हमें आपके अनुभव को कस्टमाइज करने के लिए आपके शहर की आवश्यकता है

