Discontinued on Jul, 2019
हीरो स्पलेंडर प्रो
Rs.47,505*
OnwardsLast recorded price in 2019 दिल्ली
Latest हीरो बाइक was launched on November 2025
| स्पलेंडर प्रो प्रो किक स्पोक 87 kmph90 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹47,505 | |
| स्पलेंडर प्रो प्रो सेल्फ स्पोक 87 kmph90 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹49,405 | |
| स्पलेंडर प्रो किक अलॉय 87 kmph90 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹49,598 | |
| स्पलेंडर प्रो प्रो सेल्फ ब्लैक अलॉय 87 kmph90 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹50,650 | |
| स्पलेंडर प्रो ड्रम अलॉय 85 kmph90.1 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹50,755 | |
| स्पलेंडर प्रो सेल्फ अलॉय 87 kmph90 Kmpl97.2 cc DISCONTINUED | ₹51,476 |
Explore Similar बाइक्स
टीवीएस स्पोर्टRs.55,500* Onwards
टीवीएस रेडियॉनRs.55,400* Onwards
हीरो एचएफ 100Rs.59,839* Onwards
हीरो स्पलेंडर प्रो Key Specs & फीचर
| इंजन | 97.2 सीसी |
| पावर | 8.36 पीएस |
| टार्क | 8.05 एनएम |
| माइलेज | 90 Kmpl |
| कर्ब वजन | 109 Kg |
| ब्रेक्स | Drum |
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
Hero Splendor Pro कलर्स
Hero Splendor Pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
हाइवी ग्रे
ब्लैक विद रेड
ब्लैक पर्पल
कैंडी ब्लेज़िंग रेड
ब्लैक monotone
पैलेस मरून
शील्ड गोल्ड
क्लाउड सिल्वर
हीरो स्पलेंडर प्रो Gallery
हीरो स्पलेंडर प्रो उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड36 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (36)
- माइलेज (17)
- Looks (10)
- Maintenance (7)
- कम्फर्ट (6)
- कीमत (6)
- परफॉरमेंस (5)
- और...
- नई
- Perfect mileage bikeI purchased the hero splender pro in 2015 and it has been one of the most reliable bikes I’ve ever owned. The buying experience was smooth and hastle free . Riding comfort is excellent , especially for daily city commutes ,with a very comfortable seats and smooth handling . Performance wise it runs steady on both sides.और पढ़ें1
- Hero Is Most Valuable BikesBike drive is so comfortable And hero bike is so good and nice maintenance chargers and Very good running Mileage Bike is So Valuable Price So I do consider every person Hero Company is so Valuable company Hero Company Manager are so good person and my opinion first time opportunity is hero company .और पढ़ें1
- GOOD PRICE TO BUY RTUSTLYnice bike low maintenance price and i have good decision Hero company trust for every one please i personally review this bike and low budget bike. this is hero always be happy with journey and smoothly i am travelling and all my family members are happy this purchased bike and i personally thank for hero 🙏 companyऔर पढ़ें
- features of hero splendor provery good vehicle for long term used with good average after all good service low maintenance bike and good looking bike shoots on all types of work
- Wether it is splendor+, pro... Or xtechEverything except the comfort is perfectly alright. As usual splendor gives the best millage and satisfies the user. It Does its best at that specific segment and at this price range.और पढ़ें
- Best bike in this priceOne of the best bike in this price segment very comfortable and milage is like 88-90.I like this bike so much
- Best PerformanceA good bike with great mileage, ideal for purchase, and offers excellent fuel efficiency per liter, surpassing other bikes in every aspect.
- Awesome BikeIt is the best motorcycle for an average family and it gives good mileage. It looks nice, the best performance so please buy. Overall it's a great bike.2
- Lovely bike.Very good mileage and very good pickup in this 100cc bike. Low maintenance.1
- Country's beat.Easy to maintain and good mileage, long-lasting and value for money, very much user-friendly and has zero maintenance.
- View All हीरो स्पलेंडर प्रो Reviews
हीरो स्पलेंडर प्रो विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Air-Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC |
| विस्थापन | 97.2 cc |
| अधिकतम टोर्क | 8.05 Nm @ 5000 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| वाल्व प्रति सिलेंडर | 2 |
| शुरुआत | किक स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | कार्बरेटर |
| क्लच | Wet, Multi-Plate |
| इग्निशन | DC Digital CDI |
| गियर बॉक्स | 4 Speed |
| बोर | 50 mm |
| स्ट्रोक | 49.5 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 9.9:1 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | एनालॉग |
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | एनालॉग |
| सीट का प्रकार | एकल |
| हैंडल टाइप | एकल पीस |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| घड़ी | नहीं |
| यात्री पीछे आराम | नहीं |
| स्टेपअप सीट | नहीं |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| Carry hook | नहीं |
| Underseat storage | नहीं |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| सर्विस दिउ सूचक | नहीं |
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | एनालॉग |
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | नहीं |
| कैरी हुक | नहीं |
| स्टेपअप सीट | नहीं |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 90 Kmpl |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | कम्यूटर बाइक्स |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 720 mm |
| लंबाई | 1970 mm |
| ऊंचाई | 1040 mm |
| ईंधन क्षमता | 11 Ltrs |
| फ्यूल रिज़र्व | 1.4 Ltrs |
| सैडल हाइट | 785 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 159 mm |
| व्हीलब ेस | 1230 mm |
| कर्ब वजन | 109 Kg |
| अतिरिक्त स्टोरेज | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | 12V - 35W/35W - Halogen bulb (Multi Reflector Type) |
| Taillight | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| प्रोजेक्टर हेडलाइट्स | नहीं |
| LED Taillights | नहीं |
| डिस्टेंस तो एम्प्टी सूचक | नहीं |
| औसत ईंधन अर्थव्यवस्था संकेतक | हाँ |
| पायलट लैम्प्स | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |


