बेनेल्ली 502 सी
Rs.5,80,000
OnwardsEx-showroom pr आइस inदिल्ली
ईएमआई ₹17,898 से शुरू
इस अप्रैल के बेस्ट ऑफर्स से न चूकें
बेनेल्ली 502 सी प्राइस
भारत में बेनेल्ली 502 सी की कीमत 5,80,000 से शुरू होती है और तक जाती है। बेनेल्ली 502 सी 1 वेरिएंट में उपलब्ध है
| 502 सी एसटीडी 160 kmph26.52 kmpl500 cc | ₹5,80,000 |
बेनेल्ली 502 सी Key Specs & Features
| इंजन | 500 सीसी |
| पावर | 47.5 पीएस |
| टार्क | 46 एनएम |
| माइलेज | 26.52 केएमपीएल |
| कर्ब वजन | 216 kg |
| ब्रेक्स | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
बेनेल्ली 502 सी comparison with similar बाइक्स
बेनेल्ली 502 सी Rs.5,80,000* Onwards 11 रिव्यूज | Rs.4,22,229* Onwards 73 रिव्यूज | Rs.5,66,000* Onwards 16 रिव्यूज | Rs.7,26,000* Onwards 9 रिव्यूज | Rs.3,97,231* Onwards 15 रिव्यूज | Rs.3,99,000* Onwards 9 रि व्यूज | Rs.5,29,000* Onwards 2 रिव्यूज | Rs.8,00,000* Onwards 9 रिव्यूज | Rs.5,59,000* Onwards 2 रिव्यूज |
| माइलेज26.52 kmpl | माइलेज30 kmpl | माइलेज26.31 kmpl | माइलेज19.02 kmpl | माइलेज25.5 kmpl | माइलेज20.6 kmpl | माइलेज20 kmpl | माइलेज21.09 kmpl | माइलेज20 kmpl |
| इंजन 500 cc | इंजन 457 cc | इंजन 451 cc | इंजन 649 cc | इंजन 457 cc | इंजन 400 cc | इंजन 649 cc | इंजन 889 cc | इंजन 649.3 cc |
| पावर 47.5 PS @ 8500 rpm | पावर 47.58 PS @ 9400 rpm | पावर 45.4 PS @ 9000 rpm | पावर 68 PS @ 8000 rpm | पावर 47.58 PS @ 9400 rpm | पावर 41.46 PS @ 9000rpm | पावर 70.70 PS @ 8750 rpm | पावर 121 PS @ 9250 rpm | पावर 62.54 PS @ 9000 rpm |
| उच्चतम गति160 kmph | उच्चतम गति190 kmph | उच्चतम गति190 kmph | उच्चतम गति212 kmph | उच्चतम गति- | उच्चतम गति145 kmph | उच्चतम गति170 kmph | उच्चतम गति230 kmph | उच्चतम गति195 kmph |
| टार्क 46 Nm @ 6000 rpm | टार्क 43.5 Nm @ 6700 rpm | टार्क 42.6 Nm @ 6000 rpm | टार्क 64 Nm @ 6700 rpm | टार्क 43.5 Nm @ 6700 rpm | टार्क 37 Nm @ 7500rpm | टार्क 62 Nm @ 7000 rpm | टार्क 99 Nm @ 7750 rpm | टार्क 58.5 Nm @ 7000 rpm |
| वजन216 kg | वजन175 kg | वजन171 kg | वजन188 kg | वजन175 kg | वजन186 mm | वजन218 Kg | वजन171 kg | वजन226 Kg |
| Current एलवाई Viewing | 502 सी vs आरएस 457 | 502 सी vs निंजा 500 | 502 सी vs जेड650 | 502 सी vs Tuono 457 | 502 सी vs एसआरके 400 | 502 सी vs 650एमटी | 502 सी vs 890 ड्यूक | 502 सी vs 650जी.टी |
बेनेल्ली 502 सी कलर्स
बेनेल्ली 502 सी is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
ब्लैक
बेनेल्ली 502 सी Gallery
बेनेल्ली 502 सी उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड11 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (11)
- Looks (5)
- परफॉरमेंस (5)
- कम्फर्ट (4)
- स्टाइल (3)
- Experience (3)
- इंजन (3)
- और...
- नई
- sports bike riding experienceOverall experience of this bike is really excellent, it's always feels like a over joy to ride this bike, and the comfort level while riding is great, it's very sporty look will feels like stand alone in crowd, it's also gives decent milage even at high performance, all bike lovers will love this bike..और पढ़ें2
- Go for it ...Best features , cool naked look , better ground clearance ,overall it's a best pick if you are looking for easy to handle bike
- Such a nice bike I heard.Neither excellent nor average, it's better in performance at any condition. I like the features of this bike ,so it touches my heart.
- It's jst my opinion. It up to u wt u think and wanIt's good on look performance and also on mileage a little bit, it could be better. Also the price is not bad.
- A Classic RoadsterThe Benelli 502 C deserves its headline Benelli 502 C is a Classic Roadster as it delivers a classic retro roadster riding experience. Power comes from a 500cc parallel-twin engine that offers plenty of torque for easy riding around town as well as highway cruising. Ergonomics place the rider in an upright and comfortable position with mid-set footpegs and pulled-back handlebars. The round headlight, teardrop-shaped fuel tank, and single seat give it that timeless roadster look that never goes out of style.और पढ़ें1
- Great RideWith its swish appearance and instigative interpretation, the Benelli 502 C has become known as an interpretation and performance icon, winning my trust and estimation. ultramodern features and slice-bite technology extend a smooth and operative interpretation on every fiefdom, while it is adjustable running and important engine make every ride an enthusiastic and thrilling experience. Every ride, whether it's a tardy voyage or an exhilarating ride, is made as affable and instigative as practicable by the big commands and first-rate installations, which extend a redundant touch of luxury. Setting new marks for what a genuine sport fisherman can do in tours of both 2 Wheeler and utility, the Benelli 502 C has truly evolved into the zenith of interpretation and faculty.और पढ़ें
- The Cool CruiserThe Benelli 502 C is a cool cruiser bike that is all about style and comfort. It has a 500cc engine, which means it's got enough power for a fun ride, but it's not that powerful. It's got that classic cruiser style with a modern twist. You sit low in the seat with your feet forward, making it comfortable for long rides. It's not the fastest bike out there, but it is perfect for traveling down the highway or traveling around town.और पढ़ें
- Amazing Bike In This SegmentThe Benelli 502 C combines phraseology and sport fisherman. The striking and special phraseology of this ultramodern sport fisherman bike is ideal for riders who wish to sit out on the road. A smooth and emotional lift is guaranteed by its strong machine and probative commands. With its disparate aesthetics and sport fisherman-inspired station, the 502 C stands out and offers a satiny and clear passage. To ensure a safe and pleasurable lift, security rudiments are comprehended. The Benelli 502 C is the full bike if you are appearing for an agent with both coincidental appearance and sport fisherman station.और पढ़ें1
- Best BikeIt is a great bike in terms of looks, control, decent milage, sound, and braking. It is one of the best cafe racer bikes.2
- Chaos of Style, Comfort and Road PresenceExcellent machine with comfort, style and performance. Road presence is excellent and roar like Lion on the road. Very very smooth on highways and ejects like a rocket.4
- View All बेनेल्ली 502 सी Reviews
अपना प्रश्न पूछें और 48 घंटों के भीतर जवाब पाएं।
बेनेल्ली 502 सी विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | 2 Cylinder, 4 Stroke, 8-valve, DOHC Engine |
| विस्थापन | 500 cc |
| अधिकतम टोर्क | 46 Nm @ 6000 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 2 |
| शीतलन व्यवस्था | लिक्विड कूल्ड |
| वाल्व प्रति सिलेंडर | 4 |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet Multi Plate |
| इग्निशन | T.C.I. |
| गियर बॉक्स | 6 Speed |
| बोर | 69 mm |
| स्ट्रोक | 66.8 mm |
| कम्प्रेशन रेश्यो | 11.5:1 |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| रफ़्तार मीटर | डिजिटल |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | एकल |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| इंजन किल स्विच | हाँ |
| साड़ी गार्ड | हाँ |
| Hazard Warning Lights | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| शहर का माइलेज | 26.52 केएमपीएल |
| हाईवे का माइलेज | 25.89 केएमपीएल |
| कुल मिलाकर फ़ायदा | 26.52 क ेएमपीएल |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 4.82s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 7.24s |
| रोल-ऑन (30-70 किलोमीटर/घंटा) | 3.84s |
| रोल-ऑन (40-80 किलोमीटर/घंटा) | 4.65s |
| Braking (60-0 Kmph) | 15.41m |
| Braking (80-0 Kmph) | 28.57m |
| ब्रेकिंग (100-0 किमी प्रति घंटा) | 55.91m |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | Sports Naked Bikes, Sports बाइक्स |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 950 mm |
| लंबाई | 2240 mm |
| ऊंचाई | 1 150 mm |
| ईंधन क्षमता | 21.5 L |
| फ्यूल रिज़र्व | 3 L |
| सैडल हाइट | 760 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 210 mm |
| व्हीलबेस | 1580 mm |
| ड्राई वेट | 220 kg |
| कर्ब वजन | 216 kg |
| भार वहन क्षमता | 187 kg |
| पिलियन सीट्स | हाँ |
| Pillion Grab Rail | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | LED |
| Taillight | LED |
| मोड़ संकेत लैंप | LED |
| डीआरएल्स | हाँ |
| LED Taillights | हाँ |
| लौ आयल सूचक | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 280 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 32 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 38 psi |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| 0-100 Kmph (sec) | 7.24s |
| उच्चतम गति | 160 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 47.5 P ऐस @ 8500 rpm |
| चलाने का प्रकार | चेन ड्राइव |
| बैटरी की क्षमता | 12V/8AH |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | Telescopic Fork, 135 mm travel |
| पीछे का सस्पेंशन | Mono Shock Absorber, 50 mm travel |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | डुअल चैनल |
| टायर का आकार | Front :-120/70-17,Rear :- 160/60-17 |
| पहिये का आकार | फ्रंट:-431.8mm, रियर:-431.8mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | Steel Trelli ऐस Frame |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
कंसोल फीचर
| No. of Tripmeters | 2 |
| Gear Indicator | हाँ |
| Hazard Warning Indicator | हाँ |
| High Beam Indicator | हाँ |
| इंजन टेम्परेचर संकेतक | हाँ |
| Malfunction Indicator | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- आधार
- What’s Included
- कंसोल फीचर
बेनेल्ली 502 सी Questions & answers
Q) बेनेल्ली 502 सी की ऑन-रोड प्राइस कितनी है?
A) Delhi में बेनेल्ली 502 सी की ऑन-रोड प्राइस 6,53,340 रुपये से शुरू होती है। ऑन-रोड प्राइस में आरटीओ चार्ज और इंश्योरेंस भी शामिल है।
Q) बेनेल्ली 502 सी और अप्रीलिया आरएस 457 में बेस्ट बाइक कौनसी है?
A) बेनेल्ली 502 सी की शुरुआती प्राइस 5,80,000 रुपये एक्स-शोरूम और अप्रीलिया आरएस 457 की कीमत 5,80,000 लाख रुपये एक्स-शोरूम है।
Q) बेनेल्ली 502 सी का इंजन डिस्प्लेसमेंट कितना है?
A) बेनेल्ली 502 सी में 500 cc...
Q) इस बाइक का स्टार्ट टाइप क्या है?
A) बेनेल्ली 502 सी एक Self Start Only बाइक है।
Q) बेनेल्ली 502 सी में कौनसे टायर्स लगे हैं ?
A) बेनेल्ली 502 सी में Tubeless...
Did you find thi ऐस information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹17,898Edit EMI
6% के लिए 36 महीने ब्याज दर
बेनेल्ली 502 सी भारत में कीमत
- Nearby
- लोकप्रिय
| सिटी | Starting On-Road कीमत |
|---|---|
| साहिबाबाद | Rs.6,64,290* |
| गाज़ियाबाद | Rs.6,64,290* |
| नई दिल्ली | Rs.6,52,690* |
| नोएडा | Rs.6,64,290* |
| Muradnagar | Rs.6,64,290* |
ट्रेंडिंग बेनेल्ली बाइक्स
- लोकप्रिय
- जल्द आने वाली
बेनेल्ली टीआरके 502Rs 6,62,000* Onwards
बेनेल्ली लियोनसिनो 500Rs 5,60,000* Onwards
*दिल्ली में एक्स-शोरूम कीमत
×
हमें आपके अनुभव को कस्टमाइज करने के लिए आपके शहर की आवश्यकता है

