
Bajaj Avenger Street 150 विनिर्देश
| माइलेज (ARAI) | 45 Kmpl |
| विस्थापन | 150 cc |
| इंजन के प्रकार | Twin Spark. 2 Valve. DTS-I Engine Air Cooled |
| अधिकतम शक्ति | 14.54 bhp @ 9000 rpm |
| अधिकतम टोर्क | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| आगे के ब्रेक | डिस्क |
| पीछे वाले ब्रेक | ड्रम |
| ईंधन क्षमता | 14 Ltrs |
| फ्यूल टाइप | पेट्रोल |
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 फीचर
| ए बी एस | नहीं |
| मोबाइल कनेक्टिविटी | नहीं |
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| Fuel gauge | हाँ |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| कर्ब वजन | 148 Kgs |
| फ्यूल टैंक | 14 Ltrs |
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 App Features
| Low battery alert | हाँ |
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Twin Spark. 2 Valve. DTS-I Engine Air Cooled |
| विस्थापन | 150 cc |
| अधिकतम टोर्क | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, Multi-Plate |
| इग्निशन | CDI |
| गियर बॉक्स | 5 Speed |
| बोर | 67mm |
| स्ट्रोक | 62mm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | एनालॉग और डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | नहीं |
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | एकल |
| हैंडल टाइप | स्ट्रीट Control |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| रफ़्तार मीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| फ्यूल गेज | एनालॉग |
| पास स्विच | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| एआरएआई माइलेज | 45 Kmpl |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 801 mm |
| लंबाई | 2177 mm |
| ऊंचा ई | 1070 mm |
| ईंधन क्षमता | 14 Ltrs |
| फ्यूल रिज़र्व | 3.4 Ltrs |
| सैडल हाइट | 725 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 169 mm |
| व्हीलबेस | 1480 mm |
| कर्ब वजन | 148 Kgs |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | 55/60 W |
| Taillight | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| लौ बैटरी इंडिकेटर | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 240 mm, Disc |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 130 mm, Drum |
| रेडियल टायर | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 110 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 14.54 bhp @ 9000 rpm |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार ्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | Telescopic With Anti Friction Bush |
| पीछे का सस्पेंशन | Twin Shock Absorber |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | ड्रम |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-90/90 17, Rear :-130/90 15 |
| पहिये का आकार | Front :-17 inch, Rear :-15 inch |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | Tubular Double Cradle Type |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
ऐप फीचर्स
| Low battery alert | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- चार्ज
- आधार
- ऐप फीचर्स
Comfort उपयोगकर्ता समीक्षाएं of बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150
पर बेस्ड27 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (27)
- कम्फर्ट (16)
- माइलेज (9)
- Seat (8)
- Maintenance (5)
- इंजन (5)
- Looks (5)
- और...
- नई
- सबसे उपयोगी
- Bajaj AvengerVery much balanced and safe for riding in the city. Very comfortable. Has good suspension. Pillion seat is also quite comfortable also has a back rest. Maintaining it is also easier and does not cost much. It's also good for long rides as seat doesn't hurt your back. Also the battery comes with two year warranty.और पढ़ें
- Avenger feel like god 150 cc bike 2017 modelgood bike enjoy riding it good average active driving comfort zone next level take it for long rides solo rides less maintenance capable of off roading take it to mountains and dirty roads you will enjoy riding it... take your mom, wife sister with comfort zone toy will feel like god power is also good.और पढ़ें1
- Avenger Street 150The Bajaj Avenger Street 150 has proven to be a dependable bike. Its engine provide a seamless riding experience making it ideal for both urban commuting and highway travel. The seating position is comfortable for rider but some difficult for pillion rider due to lack of backrest. In terms of maintenance cost is relatively low. the average mileage on highway is 55 Kmpl, in city traffic of Hyderabad the bike give a mileage of 40KMPLऔर पढ़ें2
- CLASSIC CRUISERAvenger 150 Street is one of the few CRUISER Bikes giving a mileage of 40kmpl. It's super comfortable and easy to ride long rides. Comes with an attached carrier bag and all original body parts. It is a perfect choice for cruiser lovers in budget and class, and amazing mileage. Plus point - seat height is really comfortable for everyone.और पढ़ें2
- Comfortable ride and enjoy ride experience everyAapko har mahine engine oil change karna rahega aur bike bahut achcha hai aap regular use kar sakte ho aur iske maintenance costly bahut kam hai aur is bike ko chalane mein Bajaj Avenger Jin logon ka kamar dukhta Hai vah log chalahai to maja aata hai aur lambe root per gadi milegi nahin itni comfortable right hoti haiऔर पढ़ें3
- Bajaj avenger 150 atreetBajaj Avenger 150 is a powerful cruiser with amazing design, comfort, looks, and performance that does not cost a fortune. The low 149 cc engine runs smoothly and is quite fuel efficient, making it perfect for commuting and shorter trips. The clean and contemporary design works well, as do the riding ergonomics because of the low seat and stiffer suspension travel. The only deal breaker is the braking power, which can be improved a lot, especially at higher speeds. Otherwise, it is good for those looking to penetrate the cruiser style without investing in the bulk and cost of the bigger models.और पढ़ें1
- I have a Bajaj 150 streetI have a Bajaj Avenger 150 street is a very amazing bike... low maintenance good comfort n good looking. I love this bike...1
- Stylish BikeThe Bajaj Avenger is a great bike, stylish and with good mileage. It's low maintenance and offers excellent comfort while riding.1
- Remarkably Comfortable Seating.This bike has become one of my favorites, thanks to its remarkably comfortable seating and appealing style. My father consistently expresses a preference for riding only this bike.और पढ़ें1
- Amazing Riding ExperienceAmazing and comfortable for the longer rides. Well supported by the mileage. It's not for adventure.1
- View All बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 Reviews
Did you find thi ऐस information helpful?
लोकप्रिय बजाज 2 व्हीलर्स
- बाइक
- स्कूटर
बजाज पल्सर एन160Rs 1,16,142* Onwards
बजाज पल्सर एनएस200Rs 1,34,809* Onwards
बजाज पल्सर 125Rs 87,255* Onwards
बजाज पल्सर एनएस 125Rs 94,188* Onwards
बजाज पल्सर 150Rs 1,10,896* Onwards
बजाज चेतकRs 1,07,400* Onwards
बजाज चेतक सी2501Rs 91,399* Onwards
नई बाइक्स बजाज बाइक और स्कूटर
- बाइक
- स्कूटर्स
बजाज पल्सर 180Rs 1,22,490* Onwards
बजाज पल्सर 125Rs 87,255* Onwards
बजाज पल्सर एनएस200Rs 1,34,809* Onwards
बजाज पल्सर एनएस160Rs 1,22,779* Onwards
बजाज पल्सर 150Rs 1,10,896* Onwards
बजाज चेतक सी2501Rs 91,399* Onwards
*दिल्ली में एक्स-शोरूम कीमत
×
हमें आपके अनुभव को कस्टमाइज करने के लिए आपके शहर की आवश्यकता है