Discontinued on Feb, 2018
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150
Rs.75,000*
onwards2018 में अंतिम रिकॉर्ड की गई कीमत दिल्ली
Latest बजाज बाइक was launched on April 2026
| एवेंजर स्ट्रीट 150 स्ट्रीट 150 110 kmph45 Kmpl150 सीसी DISCONTINUED | ₹75,000 | |
| एवेंजर स्ट्रीट 150 एसटीडी 110 kmph45 Kmpl150 सीसी DISCONTINUED | ₹75,500 |
Bajaj Avenger Street 150 की मुख्य स्पेक्स और फीचर्स
| इंजन | 150 सीसी |
| पावर | 14.54 PS |
| टार्क | 12.5 एनएम |
| माइलेज | 45 Kmpl |
| कर्ब वजन | 148 Kgs |
| ब्रेक्स | Disc |
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
ज्यादा स्पेसिफिकेशन देखें
फायदे और नुकसान
अच्छी बातें
- वैल्यू फॉर मनी
- सस्पेंशन अच्छा कम्फर्ट प्रदान करते हैं
- सभी हाइट के राइडर्स के लिए उपयुक्त
अधिक देखें
बेहतर हो सकता है
- ब्रेकिंग परफॉर्मेंस और बेहतर होनी चाहिए है।
- शुरुआती पंच के बाद पावर की कमी महसूस होती है।
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड27 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
लोकप्रिय मेंशन
- सब (27)
- कम्फर्ट (16)
- माइलेज (9)
- सीट (8)
- इंजन (5)
- लुक (5)
- Maintenance (5)
- और...
- नई
- सबसे उपयोगी
- Bajaj AvengerVery much balanced and safe for riding in the city. Very comfortable. Has good suspension. Pillion seat is also quite comfortable also has a back rest. Maintaining it is also easier and does not cost much. It's also good for long rides as seat doesn't hurt your back. Also the battery comes with two year warranty.और पढ़ें
- Avenger feel like god 150 cc bike 2017 modelgood bike enjoy riding it good average active driving comfort zone next level take it for long rides solo rides less maintenance capable of off roading take it to mountains and dirty roads you will enjoy riding it... take your mom, wife sister with comfort zone toy will feel like god power is also good.और पढ़ें1
- Avenger Street 150The Bajaj Avenger Street 150 has proven to be a dependable bike. Its engine provide a seamless riding experience making it ideal for both urban commuting and highway travel. The seating position is comfortable for rider but some difficult for pillion rider due to lack of backrest. In terms of maintenance cost is relatively low. the average mileage on highway is 55 Kmpl, in city traffic of Hyderabad the bike give a mileage of 40KMPLऔर पढ़ें2
- CLASSIC CRUISERAvenger 150 Street is one of the few CRUISER Bikes giving a mileage of 40kmpl. It's super comfortable and easy to ride long rides. Comes with an attached carrier bag and all original body parts. It is a perfect choice for cruiser lovers in budget and class, and amazing mileage. Plus point - seat height is really comfortable for everyone.और पढ़ें2
- Comfortable ride and enjoy ride experience everyAapko har mahine engine oil change karna rahega aur bike bahut achcha hai aap regular use kar sakte ho aur iske maintenance costly bahut kam hai aur is bike ko chalane mein Bajaj Avenger Jin logon ka kamar dukhta Hai vah log chalahai to maja aata hai aur lambe root per gadi milegi nahin itni comfortable right hoti haiऔर पढ़ें3
- Bajaj avenger 150 atreetBajaj Avenger 150 is a powerful cruiser with amazing design, comfort, looks, and performance that does not cost a fortune. The low 149 cc engine runs smoothly and is quite fuel efficient, making it perfect for commuting and shorter trips. The clean and contemporary design works well, as do the riding ergonomics because of the low seat and stiffer suspension travel. The only deal breaker is the braking power, which can be improved a lot, especially at higher speeds. Otherwise, it is good for those looking to penetrate the cruiser style without investing in the bulk and cost of the bigger models.और पढ़ें1
- I have a Bajaj 150 streetI have a Bajaj Avenger 150 street is a very amazing bike... low maintenance good comfort n good looking. I love this bike...1
- Great PerformanceI've been driving Avenger 150 Street for almost a year now, the headlight light is a bit dim and the back seat results in slight back pain, but the overall performance of the bike is really good and its mileage is better than advertised, being happy from this bike and it also gives a sort of premium feel.और पढ़ें2
- Stylish BikeThe Bajaj Avenger is a great bike, stylish and with good mileage. It's low maintenance and offers excellent comfort while riding.1
- Remarkably Comfortable Seating.This bike has become one of my favorites, thanks to its remarkably comfortable seating and appealing style. My father consistently expresses a preference for riding only this bike.और पढ़ें1
- View All बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 Reviews
बजाज एवेंजर स्ट्रीट 150 विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Twin Spark. 2 Valve. DTS-I Engine Air Cooled |
| विस्थापन | 150 सीसी |
| अधिकतम टोर्क | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| शीतलन व्यवस्था | वातानुकूलित |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, Multi-Plate |
| इग्निशन | CDI |
| गियर बॉक्स | 5 Speed |
| बोर | 67mm |
| स्ट्रोक | 62mm |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | एनालॉग और डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | नहीं |
| स्पीडोमीटर | एनालॉग |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | सिंगल |
| हैंडल टाइप | स्ट्रीट Control |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| स्पीडोमीटर | एनालॉग |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| फ्यूल गेज | एनालॉग |
| पास स्विच | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |

