Discontinued on Jul, 2025
2024 बजाज डोमिनार 250
Rs.1,86,496*
Last recorded price in 2025 दिल्ली
Latest Bajaj Dominar बाइक was launched on April 2026
| 2024 डोमिनार 250 एसटीडी 120 kmph35.03 kmpl248.77 cc DISCONTINUED | ₹1,86,496 |
Explore Similar बाइक्स
ज़ोंटेस 350एक्सRs.2,37,000* Onwards
2024 Bajaj डोमिनार 250 Key Specs & फीचर
| इंजन | 248.77 सीसी |
| पावर | 27 पीएस |
| टार्क | 23.5 एनएम |
| माइलेज | 35.03 केएमपीएल |
| कर्ब वजन | 180 kg |
| ब्रेक्स | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- मुख्य स्पेक्स
- मुख्य विशेषताएं
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
2024 बजाज डोमिनार 250 वीडियो


2025 Bajaj Dominar
11 months ago
2024 बजाज डोमिनार 250 News & Updates
2024 Bajaj Dominar 250 कलर्स
2024 Bajaj Dominar 250 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Citru ऐस रश
स्पार्कलिंग ब्लैक
रेसिंग रेड
2024 बजाज डोमिनार 250 Gallery
2024 बजाज डोमिनार 250 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड144 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (144)
- कम्फर्ट (58)
- पावर (46)
- परफॉरमेंस (43)
- Looks (42)
- इंजन (39)
- Experience (31)
- और...
- नई
- perfect balance of power and comfortI bought the Bajaj DOMINAR 250 after comparing several bikes in this segment and it has been a very satisfying experience, the engine is smooth and refined, especially on highways and it cruises comfortably at higher speed without stress. Riding comfort is excellent for long rides with relaxed posture and well cushioned seats. The bike feels solid and premium and the overall build quality inspires confidence. looks are muscular and sporty, very similar to the dominar 400 which I really like. Overall the dominar 250 offers great performance ,comfort, and features for the price, making it true value for money.और पढ़ें
- Excellent ConditionBike is kept in Showroom condition as it has only used for 6000km, it’s a comfortable bike for daily commuting and long rides. I have installed all premium accessories such as Zana Crash Guard, CarbonRacing handle bar raiser and many more things to enhance its driving experience and styling. There ’s NO difference between a new dominar from showroom and my dominar.और पढ़ें
- DECENT BIKERIDE EXPERIENCE IS VERY GOOD .ITS COMES WITH 250 cc with good engine.Dual Channel Abs.Better for city and long rides.better than ktm and if u need safety go for it because this bike are very stable on roads and power is very decent its comes with 250 cc engine twin spark plug and i installed new tyre and all thingऔर पढ़ें
- A dashing DominarBajaj dominar The grudge like sound Make my investment awesome even when i ride it,The motion, comfortable, Braking system, Suspension even whatever i say is amazing , and even its maintenance cost is also low that anybody can afford who purchase this Big Daddy of All bike. It's exhaust is also too good.और पढ़ें
- Power with ComfortIt was made for long touring. Bike suspension and seats are very comfortable in long ride it gives so much comfort and in pickup it was also very good you won't feel under powered in highway . In styling it was also very attractive its muscular look with broad road presence makes it very much attractive.और पढ़ें
- When I bought first timeWhen I bought first time it was so cool and gives me more what I expected. later I feel milage dropping even though on good service, it's feel okay for me now, gives me good comfort seating and good performance. Good for long traveling feels like sitting on sofa and I'd prefer Bajaj dominor 400 for preference. Comparative to all other bikes it gives to good feel maintain bike of you are buying this. Recharge oil properly. Clear your bike regularly and maintain regular chain cleaning and lubricating. When I bought first time it gives my around 40/liter for milage. Now it's about 30 to 35 on cities. If you are looking for good budget friendly with good approach dominor 250 is preferable with no doubt.और पढ़ें1
- Dominor 250 is my favourite bike.Dominor 250 is my fav bike . I am very comfortable with my bike.. and I love that bike style and sounds. I am very comfortable to long drive and comfortable hills drive. Mileage is good. Maintanance is very less then amount. I am service my bike in every 10000 kms . So my bike is good and very perfect bike to long drive. I love you dominar.और पढ़ें1
- Domi 250ccThe Bajaj Dominar 250 is a great option for those looking for a powerful, feature-rich, and affordable touring bike. Its smooth engine and comfortable ergonomics make it perfect for long rides. However, it may not be the best choice for off-road enthusiasts or those seeking a more agile bike. Overall, a solid choice for beginners and experienced riders alike!और पढ़ें
- Super and good vehicleThis vehicle is very nice, and it's very comfortable to me.iam reviewing it 10/10.iam using this vehicle since 1 year and 6months. It's mileage is around 35. And I prefer it everyone. The Bajaj dominar 250 is very good looking and sport vehicle. It's speed also good for drive. It will also support off roadऔर पढ़ें1
- It's was assumeIt's looks assume and very beautiful looks like a crazy and it's performance and design and quality and milage and crazy sport
- View All 2024 बजाज डोमिनार 250 Reviews
2024 बजाज डोमिनार 250 विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| इंजन के प्रकार | Single Cylinder, 4 stroke, DOHC, 4 valve, Liquid Cooled, Twin Spark, FI |
| विस्थापन | 248.77 cc |
| अधिकतम टोर्क | 23.5 Nm @ 6500 rpm |
| नंबर ऑफ सिलिंडर्स | 1 |
| शीतलन व्यवस्था | लिक्विड कूल्ड |
| वाल्व प्रति सिलेंडर | 4 |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| ईंधन आपूर्ति | ईंधन इंजेक्शन |
| क्लच | Wet, Multiplate with Assist & Slipper Clutch |
| गियर बॉक्स | 6 Speed |
| उत्सर्जन प्रकार | bs6-2.0 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| रफ़्तार मीटर | डिजिटल |
| टैकोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सीट का प्रकार | स्प्लिट |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| पास स्विच | हाँ |
| घड़ी | हाँ |
| यात्री पैर आराम | हाँ |
| प्रदर्शित | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और परफॉरमेंस
| शहर का माइलेज | 35.03 केएमपीएल |
| हाईवे का माइलेज | 33.99 केएमपीएल |
| कुल मिलाकर फ़ायदा | 35.03 केएमपीएल |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 6.88s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 10.92s |
| तिमाही मील | 17.70 |
| रोल-ऑन (30-70 किलोमीटर/घंटा) | 5.60s |
| रोल-ऑन (40-80 किलोमीटर/घंटा) | 7.92s |
| Braking (60-0 Kmph) | 18.50m |
| Braking (80-0 Kmph) | 31.53m |
| ब्रेकिंग (100-0 किमी प्रति घंटा) | 51.58m |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | स्पोर्ट्स टूरर बाइक्स |
| बॉडी ग्राफिक्स | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 836 mm |
| लंबाई | 2156 mm |
| ऊंचाई | 1112 mm |
| ईंधन क्षमता | 13 L |
| सैडल हाइट | 800 mm |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 157 mm |
| व्हीलबेस | 1453 mm |
| कर्ब वजन | 180 kg |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | LED |
| Taillight | LED |
| मोड़ संकेत लैंप | LED |
| LED Taillights | हाँ |
| कम ईंधन संकेतक | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| आगे वाले ब्रेक का व्यास | 300 mm |
| पीछे वाले ब्रेक का व्यास | 230 mm |
| रिपोर्ट करे ं स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| 0-100 Kmph (sec) | 10.92s |
| उच्चतम गति | 120 kmph |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| अधिकतम शक्ति | 27 P ऐस @ 8500 rpm |
| चलाने का प्रकार | चेन ड्राइव |
| बैटरी की क्षमता | 12V/8AH |
| ट्रांसमिशन | मैनुअल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | Telescopic, 37 mm USD Fork, 135 mm travel |
| पीछे का सस्पेंशन | Multi-step adjustable Monoshock ऐस with Nitrox, Wheel stroke of 110 mm |
| आगे का ब्रेक | डिस्क |
| पीछे का ब्रेक | डिस्क |
| ए बी एस | डुअल चैनल |
| टायर का आकार | Front :-100/80-17, Rear :-130/70-17 |
| पहिये का आकार | फ्रंट:-431.8mm, रियर:-431.8mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| फ्रेम | Beam Type Perimeter Frame |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- माइलेज और परफॉरमेंस
- चेसिस और सस्पेंशन


