Discontinued on Apr, 2024
एवन ई प्लस
Rs.25,000*
Last recorded price in 2024 दिल्ली
Latest एवन स्कूटर was launched on June 2025
| ई प्लस एसटीडी 24 km/Hr50 की.मी./चार्ज4-8 Hr DISCONTINUED | ₹25,000 |
Explore Similar स्कूटर
ग्रीन UdaanRs.24,499* Onwards
कोमाकी एक्स वनRs.34,999* Onwards
याकुजा रूबीRs.35,280* Onwards
ग्रीन सनीRs.26,499* Onwards
कोमाकी एक्सआर1Rs.29,999* Onwards
ElectricPe XyproRs.35,000* Onwards
एवन ई प्लस Key Specs & फीचर
| रेंज | 50 की.मी./चार्ज |
| बैटरी की क्षमता | 0.58 Kwh |
| उच्चतम गति | 24 km/Hr |
| मोटर पावर | 220 W |
| Motor | BLDC |
| ब्रेक्स | Drum |
- मुख्य स्पेक्स
- सब स्पेसिफिकेशन
View More Specifications
एवन ई प्लस उपयोगकर्ता समीक्षाएं
पर बेस्ड7 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (7)
- रफ़्तार (2)
- माइलेज (2)
- Maintenance (2)
- Experience (1)
- Spare (1)
- Parts (1)
- और...
- नई
- over all nicenice scooty in this segment features is nice but safety is less in segment it discountitud by company but it is nice
- Great ExperienceThe AVON E Plus electric scooty offers an eco-friendly and convenient way to commute. With its sleek design and efficient electric motor, it provides a smooth and silent ride. The long-lasting battery ensures extended trips without worries. Its compact size makes it perfect for navigating urban streets, while its durability ensures reliability. The AVON E Plus is a smart choice for sustainable transportation.और पढ़ें
- Totally PatheticThe speed of this vehicle is very low, its looks are not that impressive, the build quality is not up to the mark, seat level of this vehicle is not that appropriate.2 2
- Good ExperienceGood, cost-effective It's very convenient for city commute. Almost zero maintenance. Especially good for delivery guys as it will save fuel cost.6 3
- Revive.againest good or badNot heavy-duty; all things are generally average, not too good and not too poor. Maintenance is too costly, and all parts are not heavy but not too light either. Mileage is good, but the main issue is that spare parts are not easily available, so it's very tough to find spare parts.और पढ़ें1
- Comfortable And Very Affordable.It was a good experience. It has good speed and is very comfortable also. It also has good mileage. It is very affordable also a middle-class can easily afford it.22 9
- Good LookingIt is Good looking, has Comfortable seating, and the range is great. Overall a good experience.34 12
- View All एवन ई प्लस Reviews
एवन ई प्लस विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| मोटर पावर | 220 W |
| शुरुआत | सेल्फ स्टार्ट ओनली |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| क्रूज कंट्रोल | हाँ |
| सीट का प्रकार | एकल |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| फ्यूल गेज | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | Electric Scooters, Moped स्कूटर्स |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| भार वहन क्षमता | 80 Kg |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | हेलोजन |
| Taillight | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
टायर्स और ब्रेक
| रेडियल टायर | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| उच्चतम गति | 24 km/Hr |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| मोटर प्रकार | बीएलडीसी |
| चलाने का प्रकार | हब मोटर |
| बैटरी की क्षमता | 0.58 Kwh |
| ट्रांसमिशन | स्वचालित |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
रेंज
| दावा किया गया दायरा | 50 की.म ी./चार्ज |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | नहीं |
| चार्जिंग स्टेशन पर चार्जिंग | नहीं |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का ब्रेक | ड्रम |
| पीछे का ब्रेक | ड्रम |
| ए बी एस | नहीं |
| टायर का आकार | Front :-2.125-18, Rear :-2.125-18 |
| पहिये का आकार | Front :-457.2 mm,Rear :-457.2 mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| टायर प्रकार | ट्यूब |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- टायर्स और ब्रेक
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- रेंज
- चार्ज
- आधार
Did you find thi ऐस information helpful?
ट्रेंडिंग एवन स्कूटर
एवन ई-स्टार डीएक्सRs 99,689* Onwards
एवन ई-ट्रस् ट 900Rs 2,10,600* Onwards
एवन ई-जैप डीएक्सRs 94,799* Onwards
एवन ई मेट 306Rs 1,00,689* Onwards
एवन ई स्कूट 504Rs 66,006* Onwards
*दिल्ली मे ं एक्स-शोरूम कीमत
×
हमें आपके अनुभव को कस्टमाइज करने के लिए आपके शहर की आवश्यकता है

