
Ampere Primus विनिर्देश
| रेंज | 107 की.मी./चार्ज |
| मोटर पावर | 3.4 kW |
| मोटर प्रकार | PMSM |
| चार्जिंग टाइप | 5 Hr |
| अधिकतम शक्ति | 4 kW |
| आगे के ब्रेक | ड्रम |
| पीछे वाले ब्रेक | ड्रम |
| बॉडी टाइप | इलेक्ट्रिक स्कूटर्स |
| फ्यूल टाइप | इलेक्ट्रिक |
एम्पेयर प्रीमस फीचर
| ब्रेकिंग प्रकार | कंबाइंड ब्रेकिंग व्यवस्था |
| मोबाइल कनेक्टिविटी | ब्लूटूथ |
| घड़ी | हाँ |
| रफ़्तार मीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ट्रांसमिशन | स्वचालित |
| कर्ब वजन | 130 kg |
What’s Included with एम्पेयर प्रीमस
| बैटरी वारंटी | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| सड़क किनारे सहायता | हाँ |
एम्पेयर प्रीमस App Features
| Calls & Messaging | हाँ |
| Navigation assist | हाँ |
| Low battery alert | हाँ |
एम्पेयर प्रीमस विनिर्देश
इंजन और ट्रांसमिशन
| बैटरियों की संख्या | 1 |
| मोटर पावर | 3.4 kW |
| शुरुआत | पुश बटन स्टार्ट |
| मोटर आईपी रेटिंग | आईपी 67 |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स
| साधन कंसोल | डिजिटल |
| ब्लूटूथ कनेक्टिविटी | ब्लूटूथ |
| मार्गदर्शन | हाँ |
| कॉल/एसएमएस चेतावनी | हाँ |
| सड़क किनारे सहायता | हाँ |
| यूएसबी चार्जिंग पोर्ट | हाँ |
| रफ़्तार मीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| वैरिएंट की अतिरिक्त विशेषताएं | Riding Modes - Eco | City | Power | Reverse |
| सीट का प्रकार | एकल |
| घड़ी | हाँ |
| Carry hook | हाँ |
| Underseat storage | 22 L |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
फीचर्स और सेफ्टी
| ब्रेकिंग प्रकार | कंबाइंड ब्रेकिंग व्यवस्था |
| ग्रेडेबिलिटी | 7° |
| रफ़्तार मीटर | डिजिटल |
| ओडोमीटर | डिजिटल |
| सफर की दूरी मापने वाला यंत्र | डिजिटल |
| घड़ी | हाँ |
| राइडिंग मोड्स | हाँ |
| अतिरिक्त फीचर्स | Riding Modes - Eco | City | Power | Reverse |
| कैरी हुक | हाँ |
| प्रदर्शित | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चेसिस और सस्पेंशन
| बॉडी टाइप | इलेक्ट्रिक स्कूटर्स |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
माइलेज और कैपेसिटी
| चौड़ाई | 705 mm |
| लंबाई | 1910 mm |
| ऊंचाई | 1133 mm |
| व्हीलबेस | 1400 mm |
| कर्ब वजन | 130 kg |
| भार वहन क्षमता | 150 किलोग्राम |
| अतिरिक्त स्टोरेज | 22 L |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
इलेक्ट्रिकल्स
| हेडलाइट | LED |
| Taillight | बल्ब |
| मोड़ संकेत लैंप | बल्ब |
| लौ बैटरी इंडिकेटर | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
परफॉर्मेंस
| Scooter Speed | high |
| 0-40 Kmph (sec) | 4.2s |
| उच्चतम गति | 77 km/Hr |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
मोटर और बैटरी
| मोटर प्रकार | PMSM |
| अधिकतम शक्ति | 4 kW |
| चलाने का प्रकार | PM ऐस Motor |
| बैटरी का प्रकार | Li-Ion |
| बैटरी की क्षमता | 3 kWh |
| बैटरी वारंटी | 3 Years or 30,000 Km |
| वाटरप्रूफ रेटिंग | आईपी 67 |
| रिवर्स असिस्ट | हाँ |
| Motor Warranty | 3 Years or 30000 kms |
| ट्रांसमिशन | स्वचालित |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
रेंज
| दावा किया गया दायरा | 107 की.मी./चार्ज |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
चार्ज
| घर पर चार्ज करना | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
आधार
| आगे का सस्पेंशन | हाइड्रोलिक टेलीस्कोपिक |
| पीछे का सस्पेंशन | Dual shocker |
| आगे का ब्रेक | ड्रम |
| पीछे का ब्रेक | ड्रम |
| पहिये का आकार | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| पहियों का प्रकार | अलॉय |
| टायर प्रकार | ट्यूबलेस |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
What’s Included
| बैटरी वारंटी | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| सड़क किनारे सहायता | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
ऐप फीचर्स
| Calls & Messaging | हाँ |
| Navigation assist | हाँ |
| Low battery alert | हाँ |
| रिपोर्ट करें स्पेसिफिकेशन | |
- इंजन और ट्रांसमिशन
- फीचर्स
- फीचर्स और सेफ्टी
- चेसिस और सस्पेंशन
- माइलेज और कैपेसिटी
- इलेक्ट्रिकल्स
- परफॉर्मेंस
- मोटर और बैटरी
- रेंज
- चार्ज
- आधार
- What’s Included
- ऐप फीचर्स
प्रीमस के विकल्पों की तुलना करें
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.88,250* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards- टेस्ट राइड उपलब्ध
Rs.1,02,499* Onwards
Comfort उपयोगकर्ता समीक्षाएं of एम्पेयर प्रीमस
पर बेस्ड47 उपयोगकर्ता समीक्षाएं
Write a Review & Win ₹5000
पॉपुलर Mentions
- सब (47)
- कम्फर्ट (10)
- Looks (15)
- रफ़्तार (14)
- परफॉरमेंस (13)
- Experience (11)
- पावर (10)
- और...
- नई
- Is An Everyday ScooterAmpere Primus is an everyday scooter that will get you to your destination in an easy, comfortable manner without any glitches during rush-hour traffic jams typical of modern metropolises. The Primus has a simple yet effective design that focuses mainly on efficiency and convenience. It has an electric motor that provides a silent and comfortable driving mode within urban environments. Practical for daily commuting and an efficient battery-assisted range of about 50 kilometers per charge make this the right choice. Its ergonomics and comfortable seats make the Primus an easy ride for a rider. Despite its low-end features, it makes up for it with its low price and user-friendliness. The Primus demonstrates Ampere’s commitment to presenting an eco-friendly and affordable electric scooter that is convenient for people looking for an affordable daily commute alternative.और पढ़ें
- Awesome PickThe Ampere Primus has truly astounded me with its rapid-fire interpretation and eco-friendly construction, delivering a full mix of celerity and sustainability for my diurnal performance and megacity sorties. This electric scooter's robust construction and whirlwind running ensure a safe and flawless ride, ideal for both megacity performances and inured domains. Its font seasoned and technologically improved lodgment, having ultramodern amenities and comfortable commands, give a relaxed and enjoyable passage for both the passenger and pillion. still, the I like more range could be meliorated for extended performances. altogether, the Ampere Primus stands as a gesture of utility and sustainability, furnishing a full mix of I like more and eco-consciousness for all my adjustable conditioning and diurnal performance.और पढ़ें
- Ampere Primus FantabulousAmpere Primus is a great scooter that comes at an affordable price of about 1.5 lakhs. It is a great scooter that is smooth on the road and provides an amazing on-road experience. It has amazing looks and is one of the best options at this price. It is very comfortable and provides high mileage as well. It is present in four different color variants and that's one of the best things about it. It has a driving range of about 107km once charged and also provides a max speed of about 80km.और पढ़ें
- Provides dependable and hassle- free liftsThis model's capability to elate civic commutes is the crucial argument for my relish. The Ampere Primus's ultrapractical project and megacity- friendly features have obtained my estimation entirely. Its qualification of comfortable lifts and effective mobility make it ideal for conning megacity thoroughfares with luxury. The Primus's stoner- friendly features and comfortable riding experience have gained my indulgence. Ampere has truly grasped civic mobility with this scooter, and I appreciate this model for the fact that it provides dependable and hassle- free lifts!और पढ़ें
- The Build Quality And General Design Are ExcellentAfter riding the Ampere Primus, I have to say it's a good electric scooter. The build quality and general design are excellent, however, the high pricing caused me to pause. The scooter is easy to manoeuvre, and the suspension delivers a smooth ride. The battery range is adequate, and the charge time is adequate. However, I expected a little more power, particularly on steep hills. The Primus rides smoothly and quietly, and features like regenerative braking are a lovely touch. Overall, if you can overlook the hefty price and value comfort over speed, it's a decent pick.और पढ़ें
- Ampere Primus is a great optionI just got the opportunity to test drive the Ampere Primus and was blown away. The scooter performed admirably, with smooth acceleration and quick handling. It handled city streets and heavy traffic with ease. The comfy seats and plenty of legroom made for a pleasurable ride. The Primus has a long-lasting battery that allows for a long range on a single charge. Furthermore, the scooter's strong construction and dependable braking system encouraged trust and safety. If you're searching for an electric scooter that combines power, comfort, and dependability, Ampere Primus is a great option.और पढ़ें
- A Nice Present Ampere PrimusThe Ampere Primus holds a special place in my heart as it was a gift from my loving husband. This electric scooter has been a reliable friend for my everyday commute. Every time I ride it, its sleek shape and brilliant color make me grin. My trips are made more delightful by the Primus's comfortable and smooth ride. The long-lasting battery allows me to travel without having to worry about recharging regularly. The Ampere Primus is not only a nice present but also a practical and sustainable form of transportation due to its eco-friendliness and minimal maintenance costs.और पढ़ें1
- Smooth Ride - Ampere PrimusThe Ampere Primus is an excellent electric scooter for those looking for a reliable and comfortable ride. It has a good range and decent speed, and the suspension system makes for a smooth ride.और पढ़ें
- Comfortable E-ScooterThis is a good looking and very good space for a full family comfortable ride, and very good mileage for a single charging
- Reliable Choice - Primus Electric ScooterThe Ampere Primus electric scooter is a reliable and efficient option for daily commutes. It has a top speed of 25 km/h and a range of 70 km on a single charge. The scooter has a sturdy build and good suspension, but the seat could be more comfortable for longer rides.और पढ़ें1
- View All एम्पेयर प्रीमस Reviews
Ampere Primus कलर्स
Ampere Primus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find thi ऐस information helpful?
एम्पेयर प्रीमस Brochure
brochure for detailed information of specs, features & prices. डाउनलोड
लोकप्रिय एम्पेयर इलेक्ट्रिक 2 व्हीलर्स
एम्पेयर इलेक्ट्रिक Magnus GrandRs 89,999* Onwards
एम्प ेयर इलेक्ट्रिक नेक्ससRs 1,19,900* Onwards
एम्पेयर इलेक्ट्रिक Magnus G MaxRs 99,999* Onwards
एम्पेयर इलेक्ट्रिक मैग्नस नियोRs 86,999* Onwards
एम्पेयर इलेक्ट्रिक रिओRs 59,900* Onwards