
GT Texa All Specifications & Features
The GT Texa is powered by BLDC Motor. The GT Texa takes 4-5 Hr to get fully charged its 3.5 Kwh battery . The Price of GT Texa starts at Rs 1,20,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.1,20,000*
EMI starts from ₹3,580
GT Texa Specifications
| Range | 120-130 km/charge |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Fuel Type | Electric |
GT Texa Features
| Charging Point | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Seat Height | 770 mm |
What’s Included with GT Texa
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
GT Texa App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
GT Texa Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 16 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Parking Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 772 mm |
| Length | 1980 mm |
| Height | 1070 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Seat height | 770 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Pressure (Rider) | 34 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120-130 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Dual Suspension |
| Suspension Rear | Telescopic Dual Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-120/80-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Texa Alternatives
Comfort User Reviews of GT Texa
Based on3 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Performance (1)
- Experience (1)
- Latest
- Good bike nice pick upNice performance and good condition easily we can maintain. almost good bike I want this bike for me and my family I think I can choose this bike for my self and my daily using to travel from one place to another place so I want this new bike. now a days bikes are common using in cities and villages for travelRead More
- The new generations need thisNice bike i have took a test ride for sometime,amazing experience.just take for a ride and feel the drive.gud luck1
- Practical reviewThe Bike is More or less Practical and have many features, Keeping that in mind if you are below 40 then you are good to go.
- View All GT Texa Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
GT Texa Colours
GT Texa is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
GT Texa Questions & answers
Q) What is the max speed of GT Texa?
A) The max speed of GT Texa is 75 km/Hr.
Q) What is the driving range of GT Texa?
A) The driving range of GT Texa is 120-130 km/charge.
Q) What is the Curb weight of GT Texa?
A) The curb weight of Texais 120 kg.
Q) What is the battery type of GT Texa?
A) GT Texa uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of GT Texa?
A) GT Texa comes with 1 color options - Black.
Q) What is the seat height of GT Texa?
A) The sear height of GT Texa is 770 mm.
Did you find this information helpful?
GT Texa Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular GT Force Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
GT Force TexaRs 1,20,000* Onwards
GT Force RYD PlusRs 68,999* Onwards
GT Force VegasRs 57,999* Onwards
GT Force One Plus ProRs 76,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience