Discontinued on Dec, 2024
GRP EV 11 Maxx
Rs.82,000*
Last recorded price in 2024 Delhi
GRP EV 11 Maxx Price
The following details are indicative and subject to change.
| 11 Maxx STD 90-100 km/charge3-4 Hr DISCONTINUED | ₹82,000 |
Explore Similar Scooters
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
GRP EV 11 Maxx Key Specs & Features
| Range | 90-100 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Disc |
- Charging Point
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GRP EV 11 Maxx Gallery
GRP EV 11 Maxx has 8 images, view picture gallery of 11 Maxx .
GRP EV 11 Maxx User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Latest
- The fastest bikes 🚲🚲🚲🚲Best best bike of in the world very best bike but one problem this bike this bike silencer is very so much easy
- View All GRP EV 11 Maxx Reviews
GRP EV 11 Maxx Range
The ARAI claimed range of GRP EV 11 Maxx is 90-100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 90-100 km/charge |
GRP EV 11 Maxx Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | iOT Enabled | Auto Cut Charging System | Keyless Entry | Geotagging | Reverse Motion | Charger Auto Cut Off |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Seat height | 880 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90-100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-100/90-10 Rear :-100/90-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Sheet |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

